Социалното министерство (МТСП) публикува за обществено обсъждане промени в Кодекса на труда, които да уредят по детайлно работата от разстояние и дистанционния труд, както и налагащият се хибриден модел на работа.
Сега действащата уредба на тези форми на труд е от 2011 г. и не съответства на последиците от пандемията от Covid-19 и развитието на комуникационните технологии, се мотивират от ведомството.
Срокът за обществено обсъждане на проекта за промени за работа от разстояние е 11 септември т.г..
Въпреки че дистанционната работа в България е най-слабо разпространена сред страните членки на Европейския съюз (ЕС) и обхваща едва 10% от работниците, се налагат промени, за да се гарантират от една страна безопасните условия на труд, а от друга - отчитането на работното време и да се разсеят притесненията за прекомерен контрол от страна на работодателите.
Разговор с акцент по темата с доц. Теодор Дечев – директор на отдел „Индустриални политики“ в Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ).
„Ние сме участвали в работната група, която е подготвила тези текстове, те не са измислени от МТСП. Нормативното уреждане на работата от разстояние за целия ЕС става през 2002 година, а до 2006-а всички държави са направили необходимите промени, нужни за регулиране работата от разстояние“, посочи той.
По думите му, това първо споразумение между работодатели, работници и профсъюзи, е въведено на европейско ниво не като директива, а като доброволно прието – в зависимост от националните традиции и възможности. За едни страни са направени промени в Кодекса на труда, за други са въведени кодекси за добри практики, за трети са разписани подробни споразумения, които се следват.
„България не попадна в тази вълна на регулация, защото ние влязохме в ЕС година по-късно – 2007 г. Но не сме се забавили прекалено дълго, защото през 2010 г. вече имаше споразумение между представителните организации на работодателите и работниците, с което на практика се въвеждаше в България европейското споразумение. А то предвиждаше промени в Кодекса на труда, които бяха направени“, уточни доц. Теодор Дечев.
Със синдикатите въпросът е обсъден в работна група. От АИКБ са съгласни с приетия оригинален текст.
Дечев се позова на твърдение, записано в текста, според което няма ясно регламентирано задължение, мястото, от което се извършва работата от разстояние, и периодите на работа извън предприятието да се установяват по споразумение, т.е. да се вписват в трудовия договор.
„В нашата представа в трудовия договор може да бъде записано всичко, за което се съгласяват работодателят и работникът, той е индивидуален акт, няма нищо лошо тези детайли да се фиксират“.
Твърди се, че липсата на пряк контрол и контакт с работодателя е предизвикателство за възлагането и отчитането на работата, както и за осигуряване на безопасни условия на труд, но вярвам, че всеки ще се съгласи, че хората избягват да поддържат нездравословни и небезопасни условия в дома. По-скоро обратното - работодателите са под подозрение, че на работното място може да бъде по-неуютно, отколкото в дома. Що се отнася до възлагането и отчитането на работата - в редица случаи тя се отчита като цял, завършен, оперативен цикъл , коментира още доц. Дечев.
Според него текстовете не предизвикват тенденция за притеснение, но има нещо свързано с изкуствения интелект и т.нар. алгоритми, което според редица организации и "според писателите-фантасти може да доведе до прекомерен контрол от страна на работодателя. Поради това има и такъв текст, че когато се намеси ИИ, винаги следва да има и човешки контрол.
Дечев допълни: „Ние нямаме нищо против, че човекът и неговите права са в тезата на дигиталната трансформация – нещо повече, във връзка с това работодатели и синдикати на европейско равнище са написали отделно споразумение още през 2020 година, за което ние работим съвместно със синдикатите за въвеждането му в България“.
Още подробности, чуйте от разговора на Лъчезар Христов в звуковия файл.
На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..
На 12 февруари заради подмяна на спирателен кран по ул. „Зорица“ в с. Волуяк се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 21.00 часа в селото, съобщават от Софийска вода. Заради монтаж на спирателни кранове по ул. „Антон П. Чехов“, в ж.к. „Изток“ ще бъде спряна водата от 10.00 до 21.30 часа в района между: -ул. „Люлякова градина“, ул. „Антон П...
Тази вечер от 18:00 в столичната галерия "Българи" ще бъде открита изложбата "Зодиакът" на Димитър Рашков . Експозицията е кръстена на негов непоказван досега цикъл, но са представени и други, с които творецът е известен – опиянението на боговете, Еротикон (Изящните дебелани), Адам и Ева след изгонването от Рая, природа. "Изложбата е..
На 12 и 13 февруари от 9.00 ч. до 16.00 ч. ще се ограничи движението за всички автомобили в посока София на автомагистрала “Тракия”, в района на Ихтиман, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава двупосочно в платното за Бургас, а причината за спирането на движението е за подмяна на портални рамки и табели на..
Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков , председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..
В края на 2024 г. загубите на вода в София са намалени до 37,4%. Целта на дружеството концесионер е до края на 2026-а те да се свият още – до 33 процента. Инвестициите, които се правят от "Софийска вода", възлизат на 15-20 млн. лева годишно . Това съобщи пред БНР-Радио София Станислав Станев, заместник изпълнителен директор на дружеството...
Днес ще бъде предимно слънчево . Над източните райони ще има увеличения на облачността. Ще духа слаб и умерен вятър от изток-североизток, а в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, за София - около 2°. Над Черноморието ще има увеличение на облачността. Ще..