Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко място с голяма душа

5
Александър Васов и Драголюб Пейчев
Снимка: радио София

Радиокафе отново гостува на община Цариброд - Република Сърбия в съвместно предаване на Радио София и Радио Телевизия Цариброд, което се излъчва и в ефира на Радио Телевизия Цариброд. Говорим за развитието на община Цариброд, бита на хората тук, обичаите и традициите в навечерието на празника на Цариброд. Пръв гост е Александър Марков - председател на Клуб по лека атлетика „Балкан“ – доайен на царибродската лека атлетика:

"Клубът съществува от 1987-8, регистриран е като "Железничар", тръгнахме по турнири в София. Имаме добра връзка с Видин, гостуваме си на турнири. Спечелихме два медала във високия скок. Имаме 30-ина деца, най-добре е да идват на стадиона още като започват училище. Няма значение кой спорт, важно е да спортуват - за начало един ден.

Получихме от Белград филм, който снимахме в 1989 - като история на леката атлетика, почти всичко, което е станало в нашия отбор. Сменихме името му малко преди това. Всички отбори са на бюджета на общината, сега засега добре върви. Имаме стадиони, но пистата не е добра за състезание, защото е сгурия, а не тартан.

От Цариброд имаме два пробега - 3 км, около Гергьовден, другият е по Димитровден (по стар стил) - от града до манастира. Моята спортна кариера започна в Ниш, после в казармата, многобой. Започнах с приятели, първо футбол и после лека атлетика."

Следва д-р Ангел Йосифов – Председател на Комисията по Здравеопазване:

"Цариброд и по най-трудните времена е бил гостоприемен. Бил е и ще бъде хубаво градче, където всички се чувстват добре. Реален факт е, че голяма част от нашите хора работят и учат в България. За едно нормално преминаване на границата трябва да се създадат условия, да има такъв пункт, където да минават спокойни. Има облекчен режим, но искаме специален пункт, такъв има с Унгария. Трябва да стане по-бързо и получаването на българско гражданство - да е 6 месеца, а не както досега година. Това ни е ключов проблем.

Голяма благодарност за финансовата помощ от българското МВнР за програмата "Лекари специалисти за Цариброд", която допълва съществуващите. Мисля, че нашият Здравен дом е най-добър в окръга, хората са много доволни. Най-голямото ми удовлетворение е на края на кариерата ми да помагам на моя народ. Никой не е направил повече от нас в превенция на рака на гърдата."

Милена Ставров е директор на Начално училище "Христо Ботев" - Цариброд - ето какво ни споделя тя:

"Новото е, че за пръв път след 60 г. се завръща изцяло обучение на български - всички предмети за една паралелка в 5 клас са на български. Имаме общо 27 паралелки, 12 билингвални - на сръбски и български. След началното, повечето деца записват гимназия тук и после продължават обучението си в България.

Днес ще трябва да се обърнем малко в миналото, да потърсим семейните ценности, комуникирането помежду си. Поради бързия живот, като че ли забравихме много неща. Родителите трябва да бъдат повече с децата си."
След нея, Васил Андреев -Директор на Туристическата организация, представя Фестивала на Царибродската Шушеница:
"В Стара планина има и много хубави водопади. Малко място с голяма душа сме ние. Имаме голям турнир по футбол на малки вратички. Хубаво место за спортни лагери сме. Вече мирисът на шушеницата се усеща - 18 и 19 ноември. Хубаво месо, лютеница и добра музика. Почнахме с промоциите му в София и Стара Загора, работим с много туристически агенции."
Финалните гости по традиция са приятелите ни Царибродски Оркестър – Александър Васов и Драголюб Пейчев:
"В Поганово открихме 31-ия Художествен пленер. Казват "ако не прекараме, не се е случило". Характерно е за Балканите -и когато е жално, пак е весело, така се случва. Александър: "Фермата ми е като влак, има си разписание. Първо машинно доене на козите, ръчно - на овците, като нахраним кучетата, и стопанинът може да се нахрани. Овчарската работа трябва да бъде внедрена в гените на кучето, иначе остава само любимец. Много ни е работата, малко сме хората и балансираме между работата и възможностите ни."
В чест на починалия основател на оркестъра изпълняват песента му "Мила сестро, Стара Планино".
И продължава: "Всичко изпълнено с емоция върви. България е източник на самочувствие, на гордост. Някой път и разочарование. Като къща - винаги можеш да се върнеш в нея. От фермата като погледнеш - на 4 км е България."
Драголюб: "Занимавам се любителски с театър вече 41 години. Трябва да обичаш театъра. Най-новата ни постановка е на Христо Бойчев и е на професионално ниво. Играхме и на лятната сцена в Созопол преди месец. Театърът ме изпълва, дава ми сила, той е нещо възвишено. Един свят на магия, на чудеса. Възпитаван съм да обичам България, малко ни е българския развален. Езикът се сменя. Малко акцентът ни е развален."
Слушаме и песента "Ой, овчарче" - текстът е весел, нищо, че песента е тъжна. Разбират те и в Белград, и в София, и в Скопие.
"Участията нас ни планират, не ние планираме участие. Най-важното ни е концерта в БНР, подготвяме програмата от записания диск и нещо от новата програма." (Александър) "Във втория диск искаме да запишем стари хумористични песни. Днешният ден е само днес, радвайте се на живота!" (Драголюб)
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00