В конкурса могат да участват отбори на ученици от 2 до 12 клас, разпределени в три възрастови групи:
- втори - четвърти клас
- пети - осми клас
- девети - дванадесети клас
Всеки отбор е задължително да бъде ръководен от учител.
Програмата е предизвикателство за уменията на учениците да забелязват проблемите в общността, каза пред Радио София д-р Магданела Делинешева - председател на УС на Фондация 5.0. Тя сподели, че целта е децата да се научат да прилагат оригинални решения на проблемите, които ги заобикалят.
„Решения, които са продиктувани от уменията, които изграждат в STEM. Нашият конкурс дава възможност на учениците да разгърнат всичко, което са научили, като го приложат в стъпките на дизайн мислене – т.е. да наблюдават, да намират проблемите около себе си и да предложат своите решения за тях“, добави Делинешева.
Тя допълни, че конкурса се провежда в над 60 държави, а целта е подрастващите да се чувстват като част от общността.
В първото издание на конкурса са се включили около 80 отбора, с над 200 ученици, каза Магданела Делинешева.
„Тази година отваряме вратата на конкурса и за по-малки ученици. Разделихме учениците в различни възрастови групи“, каза тя и добави, че се надява тази година интереса към конкурса да надмине първото му издание.
Подробности за кандидатстването можете да намерите на сайта на Solve for Tomorrow България.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..