Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев: Имаме план, който да намали жертвите по пътя

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

Няколко са факторите, които водят до трагичния инцидет на улиците "Гурко" и "Шишман" отпреди дни. Освен слабата светлина на фаровете, безконтролната скорост в "Зона 30" и алкохолът в кръвта на водача има и още нередности. Това каза пред Радио София Богдан Милчев - шеф на Института по пътна безопасност

"Ние имаме проблем при всяко едно пътно транспортно пътешествие по всички компоненти на транспортната ни система. И техническа изправност, и контрол, и организация, и обучение, и алкохол. Всичко е на куп при всяко едно пътно транспортно пътешествие", обясни той. Според него основният проблем е, че правителството отказва да поеме отговорността за това, което се случва по пътищата.

Пътят за постигане на по-малко инциденти, според Богдан Милчев, не е в емоционалната реакция пост фактум, а в ясната визия за управление.

"Ние, от Института по пътна безопасност, сме готови, имаме план, който още пъравата годиина да намали жертвите между 50 и 100 човека и да поемем отговорността за това, което се случва по нашите пътища", казва още председателят на управителния съвет на института.

Три са точките, по които планът предвижда да се работи:

  • справяне с корупцията на всички нива
  • допускане на извънсистемен контрол, така че обществото да може да оказва натиск върху дейността на институциите
  • промени в Закона за движение по пътищата.
Според него корупционните проблеми са много по-дълбоки от "катаджията на улицата".
"Имаме много по-тежки проблеми с безопасната инфраструктура, с взимането на шофьорските книжки, с обучението. Навсякъде, по цялата верига, това е една хранителна верига, с която се хранят безброй юристи, адвокати, НПО-та, държавни служители и всичко това е пропито с кръвта на нашите роднини, на нашите приятели", казва още Богдан Милчев. Той добавя, че на пътищата в България е 2,5 пъти по-опасно отколкото в Европа, въпреки че броят на жертвите е намалял в сравнение с преди 10 години. 
Темата "алкохол и наркотици" нарочно се държи на преден план, въпреки че инцидентите с водачи под въздействието на алкохол и наркотици са едва 20-25 от общо 500 годишно, казва още шефа на Института по пътна безопасност.
Повече за позицията на Богдан Милчев чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05