Не всичко зависи от законите и санкциите спрямо нарушителите на пътното движение, за да има по-малко загинали. Много често има други възпиращи фактори.
„Когато видим хора от обкръжението ни да пият и след това да искат да шофират, по-добре е да се скараме, но да не разрешим на наш близък да седне зад волана“, коментира пред БНР-Радио София Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, вземайки за повод последния случай със загиналото 15-годишно момче на пешеходна пътека в центъра на София. Там въпросният водач е пил преди това, а се е придвижвал с жена и дете в колата му.
По думите на Тодоров контролът е много важен. И той вече е по-строг от преди.
Той предложи през уикенда – особено в петък и събота – да има проверки пред заведенията на шофьорите, които потеглят с автомобили.
Даде и примери от други страни за контрол на вече заловени нарушители.
Съществуват устройства (като дрегер), което преди тръгване трябва да се ползва от шофьора, ако е залавян да кара след почерпка.
В някои американски щати такива водачи ва МПС минават програми, при които участват в срещи и разговори с майки, загубили децата си при катастрофи.
Владимир Тодоров припомни, че преди около 3 седмици бяха приети по-строги наказания спрямо шофьори, употребили алкохол или наркотици, и изрази увереност, че в по-дългосрочен план те ще се отразят на статистиката с нарушители и жертвите на пътя.
Според експерта обаче като че се върви към нови кръпки на закона. Освен това, „ако няма дигитализация на процесите в МВР, няма как да се подобрят нещата“, но засега не се работи в тази посока.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..
Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..
Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..
На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..
През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..