Именитият ни цигулар Марио Хосен – артистичен директор на Международния музикален фестивал "Варненско лято", на който БНР е медиен партньор, за финалния модул на фестивала – Барок и не само:
"Снощният концерт бе вълнуващо преживяване - Бах и Шуман, срещата бе вдъхновяваща и за публиката. В последните дни на живота си Шуман е искал диалог с Бах и е написал допълнителна партия на най-космическото произведение на Бах. Това се изпълнява рядко, записваме с Пиеро Барбарески записваме цикъла сонати и партити в БНР.
Основната тенденция е да запознаем ценителите - тази вечер ще чуем полски барок, после - португалска ренесансова музика (понеделник) и И Солисти Венети (вторник). В последния ден на юни във Варна посланиците извършиха ритуал за символично предаване на Председателството на ЕС, последван от музика - Виенски камерен оркестър, Варненски оркестър и Сборен хор - да бъдем обединени. Изключително интересни произведения, богатството на европейската музикална традиция ни помага да се опознаваме взаимно.
Иберийският полуостров бе на фокус в симпозиума - интересно бе да се запознаем с 26 ренесансови композитори, какъв конгломерат от култури! Няколко дни ни гостуваха президентите на европейските национални асоциации, които се занимават с фестивалните политики на държавите си. Видяхме в човешка среда различни подходи. Фестивалът е обединяващата връзка между любопитството и да се чувстват у дома си с музиката.
Готови сме с програмата за 2024, работим активно и за 25 и 26, когато е стогодишнината на фестивала. Догодина лайтмотивът е изкуството на дунавските държави - и фестивала, и в симпозиума.
Една от мечтите е да има многофункционална нова концертна зала, където да свирят големи оркестри. България има нужда от такива зали. Неслучайно културните храмове, са достойнството на всеки европейски град. Изкуството е най-голямото съкровище на Европа."
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..