Осмият фестивал „КвАРТал“ ще се проведе он 15 до 17 септември в обичайното си софийски каремежду булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“. В няколко поредни дни, тази част на София ще се превърне в притегателно място за български брандове, артисти, интелектуалци и ценители на изкуството.
Темата на събитието ще бъде „Силата на хората“.
Фестивалът тази година е разделен на 6 подтеми, които ще се преплетат в програмата на трите дни – архитектурно наследство, зелен квартал, общности /езикът на омразата, достъпност, пешеходни зони и градски инициативи, и „Избери българското“ – търговци и производители.
В „Радиокафе“ рано-рано гостуваха трима артисти, част от екипа на Ателие Пластелин, което пък е сред учредителите на „КвАРТал“.
Николина Богданова е основател на Ателие Пластелин, художник и организатор на изложбите, Светослав Николов - директор на „Джобен фестивал“, а Явор Костов е актьор и режисьор.
Те разказаха за независимата 15-годишна артистична организация Ателие Пластелин. В момента там членуват 7 души и цари „демократично управление на арт пространството“.
Творческият колектив е подготвил няколко арт събития за фестивала.
В петък е изложбения ден:
В програмата на този ден са още пърформансът „Манифест на фалш арт” на Вероника Преждарова, Анна Икономова-Дренска и едночасовия филм „Къща с корени“ на Светослав Николов – проект, изследващ живата история на кв. „Оборище“.
В събота (16.09.) е предвидена детска работилница „Правим книга“ (от 14 до 18 ч.), а от 19:30 театър-студио „Персона“ ще представи проект "Бягащи от войната" и документалния филм "Буня” на реж. Галя Тодорова.
Пърформанс-четенето на нашия гост Явор Костов-Йондин е в неделя (20:30), а преди това на 17 септември може да видим представянето на стихосбирката на Борислав Стоянов „Небе за разказване“.
Гостите в студиото разказаха и за други свои проекти на Ателие Пластелин.
Чуйте разговора на Лили Големинова, за да научите и планирате какво да посетите.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..