"Финансово-икономическата аргументация, с която разполагаме е много сериозна. Трябва да отбележим още от самото начало, че акад. Денков и който и да е министър-председател не може да разбира от всичко. Затова се ползва експертиза и ние предлагаме нашата помощ и съвет да изложим позициите си. Трябва да отбележа, че диференцираната ставка за хотели и ресторанти зависи поради причината, че това е един много сложен и специфичен бизнес, свързан с редица особености. Тази диференцирана ставка се налага в ЕС още преди ковид", отбеляза той.
Освен това каза, че мярката подкрепя тази индустрия именно заради спецификата. Продуктът е много скъп, свързан е с много разходи и поддръжка на изключително голям брой лица заети в една компания.
"Нашата надценка е изключително висока, имаме нисък данъчен кредит и високо плащане към хазната заради оборота, който реализираме. След като приспаднем всички разходи и накрая приспаднем и заплатите и труда се оказва, че бизнесът става нерентабилен и непечеливш", подчерта Димитров. Той призова да се използва европейския опит, тъй като европейските държави не случайно прилагат тази ставка много преди пандемията.
Димитров посочи, че най-големият проблем в бранша е, че след пандемията много хора са напуснали поради несигурност. За да могат да бъдат задържани се е наложило да вдигнат заплатите.
"Но какво се случва ако се върне старото ДДС? Това, което може да се случи е, частично закриване на предприятията поради това, че няма да могат да се справят. Загубване на ценен човешки фактор и другото, което е - частично много предприятия ще започнат отново да преминават в сивия сектор", отбеляза той. По този начин нашият пазарен дял ще бъде предоставен на други съседни държави и поради това мярката трябва да бъде трайна.
"Когато намаляваме ДДС-то увеличаваме прозрачността на бизнеса и сигурността на хората. Те излизат и декларират всичките си парични потоци и тогава държавата взема нещо. А ако ги притисне, аз дълбоко се съмнявам какво ще се случи", каза Димитров.
Той допълни, че от бранша плащат 200 лв. минимална работна заплата повече от всички други сектори. Това означава, че в социалното и здравно осигуряване постъпват повече средства. Димитров изрази надежда, че ще се стигне до диалог с правителството.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
София я чака още от същото, чака я застой. Така председателят на групата ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет Антон Хекимян коментира пред Радио София събитията от последните дни в управлението на столицата. "Чака я и хаос, защото тези хора, когато спрат развитието на един град, той неминуемо, когато нищо не се прави по него, ще се стигне и до..
Столичният общински съвет ще обсъди предложение за създаване на програма "Учим се заедно" в подкрепа на екипите в детските градини в общината през летните месеци чрез допълнителна кадрова подкрепа. Програмата създава възможност за студенти от педагогически специалности да приложат наученото в реална среда под ръководството и контрола на..
Днес ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната половина от страната ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще са между 22° и 27°, по-ниски по морския бряг, в София – около..
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..