Каква е връзката между доброто образование и получаването на нобелови награди? На този въпрос се е посветил един от четиримата израелски нобелисти проф. Дан Шехтман (2011 г.), получил признанието за откриването на квазикристалите. От останалите лауреати един е бил писател – Шай Агнон, трима – Менахам Бегин, Шимон Перес и Исак Рабин са получили наградата за мир, а останалите са специалисти в точни науки.
Проф. Шехтман е идвал в България.
Участвал е в Софийския фестивал на науката през 2017 г.
Казва за себе си, че в свободното си време се занимава с изследвания по физика, а основаната му мисия е да обучава и възпитава младото поколение в любов към науката и в любознателност и смелост да открива.
„Никога не съм искал да бъда политик. Преди няколко години исках да стана президент на Израел, за да осъществя идеите си за по-добро образование. Смятам, че президентът е единственият държавник, който не трябва да бъде политик , а общественик. Разбрах, че и при вас имаше пет пъти избори , но без решителна победа на даден блок. И при нас е имало правителства на принципа на ротацията. Не мисля, че това е идеалното решение, но е по-добро от следващ кръг на безрезултатни избори“, каза той в интервю за БНР-Радио София.
Ученият е дядо на 12 внуци, баща на четири деца, съпруг и професор в Техниона в Хайфа. Заинтересуван е от развитието на младото поколение и облика, който то ще даде на дадената държава.
Затова посещава различни страни по света. Изучава опита им. Поощрява учителите да запознаят учениците си с иновациите, новите технологии и предприемачеството.
Подчертава, че най-важният субект в образованието е учителят.
„Когато бях в Сингапур, техният министър на просветата ми разказа, че за всяко учителско място кандидатстват по 10 кандидати и има възможност да се изберат най-добрите. Това се отразява на качеството на образованието. Добре подготвените ученици са и добри работници във всички области“, допълва проф. Дан Шехтман.
Чуйте цялото интервю с нобелиста на кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..