Трябва да казваме на децата „Ти можеш. Виждам, че се стараеш. Оценявам труда ти. Гордея се с теб“. Това са част от условните знаците за признание към детето.
Не бива да забравяме и безусловните: Обичам те. Вярвам ти. Важен си за мен.
Това посъветва психоложката Мария Манова при гостуването си в БНР-Радио София.
В противен случай детето може да си мисли, че няма значение (за никого), че е лошо, а това ще спъва развитието му.
Манова е автор на книгата "Ефективните родители" с подзаглавие: Успешните сценарии за нашите деца. Тя поясни, че по ефективен родител има предвид този, който се стреми да знае, да направи, да се информира, да пробва.
„Ефективно е това, което върши работа, което е приложимо“, каза още специалистът.
В книгата тя пише за изграждане на добри взаимоотношения и емоционална връзка с детето. На тази база, по думите ѝ, всичко може да бъде ефективно.
Съветва да забравим израза „първите седем години“. След това детето продължава да се развива.
Неглижирането на добрата връзка с наследника най-драматично може да се отрази по време на пубертета му. Тогава неразрешените конфликти добиват друго измерение.
Манова подчерта, че детето непрекъснато трябва да бъде окуражавано като личността и постъпки. Не препоръчва приятелско споделяне.
„Да не забравяме, че сме родители. Можем да бъдем приятели с детето след излизането му от тийнейджърството.“
Книгата е подходяща е за майки и бащи на деца, които са между 4 и 12-годишна възраст. Има примери и упражнения. Говори се както за блокиращите родители, така и за свръхамбициозните, „перфекционистите“.
По думите на Манова, след 4-тата му година трябва постоянно да общуваме с детето, да търсим неговата оценка за дадена ситуация, да искаме съпричастност. Когато търсим неговото мнение, то се чувства ангажирано и активно.
Съвременното родителство не може да разчита толкова на интуиция, колкото на познания. Авторитаризмът вече се отхвърля. Набляга се на връзката и отношението, на разбирането. Иска ни се да контролираме, да моделираме, да коригираме. Но трябва да търсим начини и подходи, да го питаме. Да не акцентираме върху дефицитите му, а върху силните му страни, отбеляза още Мария Манова.
С нея разговаря Лилия Големинова."Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..