Преди около седмица във връзка с наводненията по южното българско Черноморие известният музикант Калин Вельов, който е и запален сърфист, сподели на Фейсбук страницата си следното:
„Още миналия Петък се видя, че Вторник ще е ужас по морето… Прогнозата и в нормалните, и в сърф сайтовете беше с много силен и продължителен дъжд и вятър… Така че, въпреки спортния адреналин (който винаги дебне в мен) не рискувах, а с примирение и респект съкратих ваканцията и прибрах караваната и целия лагер още в Понеделник… Оказа се разумно решение, на фона на случилото се на юг. През 2014 г. при голямото наводнение на Смокиня, със семейството се разминахме на косъм само с 4 часа лично предусещане през нощта, което все пак помогна...Сега съм си взел урока и дебна много по-рано, през приложенията за сърф, в съпровод с голяма доза страх и уважение към природата! И мисля че освен задължителна лична, може да има и фокусирана за района обществена (общинска) система за ясно предизвестие какво предстои. Има загубени животи. Останалото ще го съградим отново някак си.“
Това стана повод да го поканим в „Радиокафе“ и след посещения на две софийски училище днес той прекоси софийски трафик със скутера си, за да изложи и развие позицията си.
Във всяка администрация работят по-възрастни, опитни и мъдри хора, но работят и млади, отбеляза Вельов. Вече всеки, независимо от възрастта си, и смарт телефон. При наличието на толкова безплатни приложения, трябва да можем да се възползваме за ранно предупреждение за приближаващи природни бедствия.
Приложенията дават прогнози за седмица-две, но за най-близките дни стават още по-конкретни и точни.
„Много е странно, че хора на управленски позиции по Черноморието бяха изненадани от това, което се случи. Те трябва да са информирани“, категоричен е Вельов. Екипът на всеки кмет има контакти на всички учреждения, хотели, организации. Трябва да може за се изпращат предупреждения.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Снимка: Фейсбук/Калин Вельов
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..