Yalta Art Room откри третия си сезон като независима сцена за млади артисти. Гост в “Радиокафе“ бе един от неговите създатели, актрисата Василена Винченцо.
Василена Винченцо е млада и вече много известна актриса. Родена е в София. Завършва балетното училище. Вдъхновена от спектакъла “Хъшове“, още от ученическите си години, решава да стане актриса. Завършва НАТФИЗ в класа на проф. Маргарита Младенова и проф. Иван Добчев. Изявява се като актриса на сцената на НТ “Иван Вазов“, където дебютира в ролята на Саманта от “Полет над кукувиче гнездо“. През 2019 година е номинирана за наградата “Аскеер“ за водеща женска роля за образа и в “Кокошка“. След това основава свой театър Yalta Art Room, задно с колегата си Васил Дуев –Тайк.
“Поддържането на едно независимо театрално пространство в контекста, в който се намираме, мисля, че третия сезон е потвърждение колко това пространство е необходимо“, споделя актрисата, позовавайки се на максимата “Верните неща стават леко и траят дълго“.
Споделя, че времето на пандемията им е дала време за преценка не какво трябва, а какво не би трябвало да бъде.
“Когато се наехме да направим Yalta Art Room, нито един от нас не знаеше как се менажира театър, какво е да си директор на театър, да направиш програма, да правиш договори. Когато започнахме аз бях, счетоводител, юрист, а той (Васил Дуев –Тайк) - техническо лице“, разказва актрисата.
“Това е пространство основно за младите професионалисти, защото през последните години станахме свидетели на това, как много млади, талантливи хора се отклониха от творческия си път, просто защото нямаха възможност за реализация“, посочи тя.
“Бяхме водени от тази светла мисъл да предоставим сцена за младите, в която те да не се налага да плащат, а да получават заслужено своя хонорар“.
За изминалите два сезона в Yalta Art Room са се случили няколко награди “Икар“, последната в категория “Дебют“ на Кристина Беломорска за режисурата на “Морфин“, награда “Аскеер“ за костюмография на спектакъла “Леонс и Лена“, с който бе открит настоящия сезон на режисьора Боян Крачолов.
“Ние продължаваме, заради възможността, че можем да го направим с истински съмишленици, хора които наравно с нас вярват и ни помагат всичко това да бъде възможно“, подчерта Василена Винченцо.
Още от разговора чуйте в звуковия файл. С нея разговаря Гергана Пейкова.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..