Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитени природни места показани в изложба

Снимка: Fb/Национален етнографски музей - БАН

Националният етнографски музей - БАН представя изложба за защитени природни места в България. Експозицията е озаглавена "Остойностявания: Погледи към защитени природни места" и може да бъде видяна до 15 октомври 2023 г. Тя е в резултат на един изследователски проект, който е имал за цел да се погледне около защитените зони. Подробности по темата разказа доц. Петър Петров.

"За нас беше интересно това, което се случва в тези места, които са в близост до защитени територии и зони. Това са национални паркове, природни защитени местности и зони по "Натура 2000". Те предизвикаха любопитството ни с някои конфликти, които се появяваха от време на време. Спомням си референдума в Трън, където хората се обявиха срещу създаването или подновяването на златна мина, като един от аргументите беше опазването на природата и още повече, че там има две защитени зони по "Натура 2000". Искахме да видим как действа всичко това на място, като нарочно избрахме по-тихи места, а те тези, които предизвикват големия медиен шум - Пирин или Черноморието, защото те са много политизирани", отбеляза доц. Петров.

Той сподели, че понякога се появяват конфликти между групи от хора, които имат различни интереси. Понякога конфликтите са не само между ползватели на природата и природозащитници, които са най-честите, но може да са и вътре в селището, тъй като всеки по различен начин остойностява природата.

На 29 септември ще се проведе Европейска нощ на учените, а достъпът ще е свободен от 13:00 до 20:30 часа. Темата на тазгодишното събитие ще бъде "Адаптация на човечеството към околната среда и климатичните промени". Проектът е финансиран от Фонд "Научни изследвания", като ще продължи още 2-3 месеца, а предстои и издаването на книга.

"Основно участваме етнолози от Института за етнология и фолклористика, но имаме и един биолог. Няма как човек да се справи в дебрите на природата, винаги е много интересно и ние имаме това сътрудничество с биолози от 7-8 години. Те дават друг поглед, защото дори да гледаме една най-обикновена поляна, ние като етнолози виждаме едно нещо на нея, а ботаниците ни подсказват много други неща", сподели доц. Петров.  

По думите му, когато е била създадена "Натура 2000" тя едва ли не е била мръсна дума, докато сега е един аргумент сред различни хора в различни селища, които протестират срещу създаването на производства, които се смята, че замърсяват околната среда.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмовият конкурс "35 секунди демокрация" представя гледните точки на млади творци

През 2024 г. отбелязваме 35 години от падането на берлинската стена. По този повод филмово студио „Ню Бояна“, Крис Захариев и с подкрепата на Фондация „Америка за България“, организират филмов конкурс „35 секунди демокрация”. Той е насочен към български творци на възраст между 18 и 30 години. Целта е да бъдат представи гледните точки на..

публикувано на 18.07.24 в 18:05

Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители

Днес Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители в Деня на Гражданската защита.  До 18 часа екипи на Гражданска защита и на Дирекция "Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община ,  БЧК и ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ разясняват на гражданите как да реагират при бедствия и аварии...

обновено на 18.07.24 в 16:55
Проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиниката по кардиология във Военномедицинската академия

Проф. Ивайло Даскалов: Българите неглижират рисковите фактори, свързани със сърдечно-съдовите заболявания

България е на едно от челните места по сърдечно-съдови заболявания. Освен ниската здравна култура и липсата на профилактика, друг важен фактор за развитието им е затлъстяването на нацията. Много често артериалната хипертония протича безсимптомно, а нелекуването на високото кръвно налягане уврежда сърцето. Съветът на специалистите е да..

публикувано на 18.07.24 в 15:19
Велека Цанкова от

Мишо Йосифов и "Новините в джаза" представят своята Лятна емисия в последния ден на юли

Велека Цанкова за Лятната емисия на "Новините в джаза", която ще можем да видим на терасата на "Топлоцентрала" на 31 юли 2024 г.  и съвсем не е за изпускане, защото… "Подбрали сме музика със съвсем лятно настроение, ще има интересни кавъри на популярни пиеси, а в същото време разбира се, ще си посвирим и от авторската ни музика, която се..

публикувано на 18.07.24 в 13:23

Започна реконструкцията на ул. "Опълченска"

Днес започва реконструкцията на ул. "Опълченска", което се случва 12 години след изготвянето на проекта. Дейностите стартираха от мостовото съоръжение при река Владайска на кръстовището с бул. Сливница, където вече са въведени и ограничения в движението. Участъкът, който предстои да бъде ремонтиран е до кръстовището на ул. Опълченска с бул...

публикувано на 18.07.24 в 12:22