Оспорвана се очертава да е битката за София. В нея се включват 21 претенденти да седнат на кметския стол. Малцина от тях са професионални политици, повечето идват от бизнеса, от музикалните среди, от медиите, от неправителствения сектор. Големите формации заложиха на нестандартни кандидати, по-малките – на проверени партийни кадри. Тъкмо нестандартните кандидатури предизвикаха най-много въпроси – за връзките власт - медии и на бизнеса със структурите на бившата ДС.
Първи своята номинация обявиха от ПП-ДБ, издигайки IT предприемача и филантроп Васил Терзиев. Зад кандидатурата му застанаха още две формации – наскоро учредената партия „Спаси София“, чийто лидер Борис Бонев оглави листата за общински съветници, и гражданската организация „Екипът на София“.
За изненада на номиниралите го, вместо да ентусиазира младите и бизнес активните, около Терзиев се разшумя заради разкритието, че неговите роднини са заемали отговорни позиции в структурите на ДС – родителите му, дядо му, брата на дядо му, чичо му – от офицери до началници на Трето управление, т.е. Военното контраразузнаване, и на Четвърто, което пък е действало по научно-техническото направление. Част от лидерите на ДБ бяха изненадани от това изобилие. Терзиев трябваше да отговаря на въпроси кой му е помогнал да стартира бизнеса си за милиони. В крайна сметка той се извини заради потеклото си.
От ГЕРБ-СДС пък избраха да обявят името на своя кандидат ден преди крайния срок за регистрация. Обещаха да е нестандартен и така и се оказа. Издигнаха журналиста и доскорошен директор на новините в бТВ Антон Хекимян, той ще води и съветническата листа.
Номинацията му предизвика куп въпроси за скрити зависимости между политици и медии и напрежение между НЕкоалиционните партньори, подкрепящи правителството, заради отказа на ПП-ДБ да обещаят подкрепа за балотажа, ако не стигнат до него.
Нестандартен се оказа и подходът на БСП. След дълго премисляне синдикалистката Ваня Григорова прие поканата да е кандидат за кмет на червените, оглавявайки и листата им за общински съветници. И тримата дадоха заявки за победа, обещаха ревизия на досегашното управление и промяна. Обещаха, разбира се, да почистят града, да спрат презастрояването, да решат въпроса с недостигащите места в детските градини.
На първите двама се готви да е алтернатива бившият десен депутат и бивш общински съветник Вили Лилков – някога знаково лице на СДС и на ДСБ, които сега подкрепят Терзиев. Лилков е издигнат от местната коалиция „Синя София“, в която влизат други знакови сини лица от началото на прехода. Когато обяви кандидатурата си, имаше очаквания, че ще бъде подкрепен от ГЕРБ.
ИТН, „Възраждане”, а и ВМРО заложиха на проверени партийни кадри – съответно сценаристът Ивайло Вълчев, финансистът Деян Николов - и двамата депутати, и настоящият общински съветник Карлос Контрера, който от съюзник в началото на мандата си, се превърна в критик на ГЕРБ.
От ДПС обявиха, че няма да издигат свой кандидат за кмет и няма да подкрепят никого.
За „Български възход“ – партията на експремиера Стефан Янев, на вота в София играе бившата регионална министърка в неговия служебен кабинет Виолета Комитова.
В битката за стола на “Московска” 33 се включи и Красимир Стойчев - познато лице от началото на прехода. Той основава първия мобилен оператор “Мобилтел”, сега се занимава с консултиране на фирми за производство на зелена енергия. В битката отново се включва и популярният певец Светослав Витков.
Коментарите за кандидатурите и фаворитите в битката са разнопосочни – от „проверка на сглобката“, през „опит за флирт с гласоподавателя чрез неполитически лица“ до „отчаян ход“.
Битките по върховете слабо отекват сред избирателите, някои от които още не са решили дали въобще ще отидат до урните. Една промяна обаче е сигурна – след 29 октомври, кметът в София ще е нов, разказва репортерът ни Мария Филева:
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..