Луиза Генова, която възкреси образа на краля на Франкската империя Карл Велики в едноименната си книга и Калина Христова, чието дело са илюстрациите, гостуваха в предаването „Радиокафе“.
“Книгата я мисля 7 години, а преди година назря моментът, в който я написах за 20 дни. Четири пъти я пренаписвах, мина редакция, корекция, докато се стигне до това, което днес държим в ръце“, споделя авторката.
Доколко има изследвания за личността на Карл Велики и позната ли е тя преди тази книга?
„По-скоро за историците и политолозите, но по-малко за читателите на художествена литература и точно това исках да променя. Държах да има книга на български“, споделя писателката.
Защо Карл Велики и защо сега?
„За мен никак не е странно защо сега. Да започнем оттук, че ежегодно в град Аахен - малък град до Кьолн, ежегодно се присъжда наградата “Карл Велики“ на хора и институции, които имат особен принос за европейското единство. Тази година през месец май наградата бе връчена на Володимир Зеленски и украинският народ. На награждаването присъстваха много политически лидери, които обсъждаха значими за последните 2-3 години теми, а името на Карл Велики е пряко свързано с политическия живот в Европа“, поясни Луиза Генова.
Сред най-значимите факти, които правят личността на владетеля актуална и днес са, че той обединява някогашните варварски племена. Днешния облик на Европа - на държави като Англия и Франция е такъв, именно заради неговите действия, смята авторката. По думите й, той приема като истинска мисия на живота си идеята да християнизира Европа. Искал е всички хора, които населяват Франкската империя по онова време (8век), да бъдат грамотни, за да могат да четат Библията.
„Той е просветител, велик войн, трансформатор, обединител на Европа и дори той е човекът въвел малката буква в начина на писане“, твърди Луиза Генова.
На този прелюбопитен факт, писателката посвещава цяла типографска глава в едноименната книга, в която детайлно обяснява за малката буква, наречена „каролингски минискул“ на името на неговата Каролингска династия.
Освен град Аахен, където са погребани тленните останки на владетеля, артефакти свързани с неговото царуване могат да се намерят и в други западноевропейски градове, един от които е Рим, където през 800-ата година е коронован в Базиликата „Св Петър“ като император на Западната Римска империя, допълва още писателката.
„Беше приятно, полезно и много увлекателно за мен да намеря баланса за това колко илюстрации да има в една такава малка, джобна книжка, за да не разсея фокуса на читателя от това, което е направила Луиза, за което я поздравявам, защото историята става все по-важен фактор в живота ни и ние трябва да се връщаме постоянно към нея и да я познаваме добре, не само нашата българската, но да се обърнем и към Европа, която понякога критикуваме, опитваме се да се приближим, или отдалечим. Книгата ни връща в едни времена, в които Европа се е създавала, изграждала и може би оттам трябва да почерпим опит, който ще ни е полезен днес“, каза на свой ред илюстраторът Калина Христова, която в момента подготвя изложба.
Чуйте още интересни аспекти за образа на Карл Велики, как той присъства днес в обединена Европа, в разговора на Боян Бочев и Лили Големинова в звуковия файл.
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..