Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 1 ноември, в зала 4

НИМ подготвя експозиция по повод 335 години от Чипровското въстание

Снимка: Йорданка Герасимова

В напълно обновената си зала 4 от 1 ноември най-голямата музейна институция у нас - Националният исторически музей,  ще покаже експонати от историята на Чипровския край по повод 335 години от избухването на Чипровското въстание.

Тогава населението на Чипровци и католическите села около града се вдигат на бунт срещу Османската власт.

Д-р Михаил Симов – ръководител на отдел „История на България през Възраждането“ от НИМ, припомни накратко предпоставките,  довели до избухването на Чипровското въстание.

На първо място той посочи развитието на Чипровския край през предходните десетилетия – един много богат край от българското землище, който освен с икономическо развитие се отличава и с връзките си с Западна Европа и с една доста просветена католическа общност, следяща процесите в европейската политика.

По думите му, конкретен повод за избухване на въстанието е т.нар. дълга турска война, войната на свещената лига и това е преломният момент между Османската империя и Западна Европа, когато за първи път османците търпят много тежко поражение от европейските войски.

Когато войските на Хабсбургската австрийска империя превземат Белград през септември 1688 година, този факт служи като сигнал за обявяване на Чипровското въстание. Надеждата за подкрепа от страна на австрийските войски не се оправдава и оставени на собствените си сили, въстаниците са обречени на неуспех и Чипровският край е разорен. Голяма част от населението се изселва в областта Банат.

Историкът уточни, че НИМ подготвя не временна, а постоянна експозиция, която разглежда историята на България под османска власт в периода от 15. век до Априлското въстание, темата за Чипровци ще бъде застъпена с експонати, които илюстрират стопанския и културен  възход в годините преди въстанието – основно произведения на Чипровската златарска школа, някои експонати изключително уникални за България.

На 1 ноември, когато залата трябва да отвори врати, посетителите могат да видят един освежен, обогатен експозиционен разказ, с много нови материали, включително мултимедийни технологии, някои нови експонати с нови акценти, каза още д-р Михаил Симов.

Още подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29