Идиличната любов на Петко Ю. Тодоров и съпругата му Райна
Майсторът на идилиите Петко Ю. Тодоров на 16 години се влюбва в бъдещата си съпруга и Райна Ганчева се превръща в жената на неговия живот, вдъхновение и закрила.
Двамата се сгодяват във влака, като той ѝ дава време да мисли от Горна Оряховица до София, но тя взима решение още преди първата гара и казва „Да“. А авторът на „Змейова сватба“ предвидливо носи годежен пръстен в джоба си.
След като завършват образованието си в странство, влюбените се женят,заживяват в красива къща на бул. „Витоша“ №63 и идилията се премества от литературата в битието им. В дома на семейство Тодорови гостуват най-светлите умове на България от началото на ХХ век, раждат им се три деца, членът на кръга „Мисъл“ получава признание за творчеството му… докато не идва болестта.
Преданата Райна оставя потомството им при майката на Петко в Елена и го следва из болниците и санаториумите на Европа, където самоотвержено се грижи за него. Тялото му не издържа многобройните операции.
Благодарение на министъра на просвещението Стоян Омарчевски тленните останки на Петко Ю. Тодоров са пренесени в България.
Затрогващата любовна история – чуйте в звуковия файл:
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..