Девето издание на големия международен кино-литературен фестивал "Синелибри" под мотото "Метаморфози" се открива тази вечер в Зала 1 на НДК.. Фестивалът показва на голям екран филмови екранизации по литературни произведения.
"Бих нарекла единствен по рода си този фестивал, който показва само и единствено филмови адаптации. Тази година те са 60 на брой, включително пълнометражни филми, хитове от сезона, участвали току-що във Венеция, в Кан, документално, биографично, късометражно и анимационно кино“, сподели Станислава Айви от екипа на организаторите. Радослава Бор е автор на визуалната концепция, Весела Данчева подготвя видео материалите.
Филмът "Клети създания" със зашеметяващата Ема Стоун на режисьора Йоргос Лантимус ще открие тазгодишното издание. На фестивала във Венеция, лентата получи наградата „Златен лъв“.
В състезателната програма на фестивала участва селекция от 11 филмови заглавия, от които международно жури ще избере победител.
Сред тях има и българско заглавие - филма “Чума“ на Иван Владимиров.
Друго много любопитно заглавие, върху което Айви акцентира, е "Възходът и падението на другаря Зило" – албанска черна комедия на режисьора Фатмир Кочи, който ще бъде сред специалните гости на фестивала (10 окт), заедно с Майк Дауни – съсценарист и продуцент на филма, ирландски режисьор, писател и председател на Международната филмова академия, който освен това ще представи и своята книга "Златото на Истрия".
"Копенхаген не съществува" е драма-мистерия, в която можем да видим актьора Златко Бурич. "Операция Наполеон" - мистерия-екшън, която ни отвежда в Исландия, където се случва историята на един паднал самолет, пълен с нацистки реликви…
Фестивално Гала-събитие , посветена на филма "Плитката", в който деликатно е засегната темата за рака на гърдата, без да е прекалено драматичен, той разглежда съдбите на 3 жени по света.
Филмът "Само ние двамата" с Виржини Фира и Мелвил Попо засяга темата за домашното насилие.
В разговора ще чуете и за тези филми, които самата Стаси Айви още не е гледала, но очаква с интерес.
Зрителите ще могат да видят и японски театър в кино "Люмиер" на 24 октомври.
Предвиждат се и дискусии, тъй като мотото на фестивала - “Метаморфози", е вдъхновено от 140 години от рождението на Франц Кафка и във връзка с това са подготвени няколко събития.
Точно какви? – подробности чуйте от разговора в звуковия файл.
Със Станислава Айви разговаря Даниел Ненчев.
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..
Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..