Образователни видеа от български аниматори са едни от най-гледаните в световни поредици като TedEx и още за "Анси-България Animation Pitching Workshop 2023" в интервю с Весела Данчева от Compote Collective:
"Светът е отворен, хората пътуват, нормално е да има талантливи българи и талантливи хора по света. От самото ни начало гледам във всеки проект да имаме колаборация с други колеги в Европа. Не сме чак толкова, които правят артистична анимация. Тук повечето автори се занимават с творчески филми. Освен че сме продукционна къща, създаваме едно мини-общество на хора, които се изразяват чрез анимацията. Процесът е дълъг и е хубаво да имаш малък екип, който те подкрепя. За да не изгубваш фокуса.
Каквато и техника да използваме, ние бродираме киното в анимацията. Крайните срокове помагат, но имат и своята пропускливост.
Партнираме с TedEd отдавна - всеки аниматор припознава дадена тема. Предлагат ти няколко сценария и имаш свобода да избереш темата, с която се чувстваш най-свързан и резултатът е много по-добър. Последният урок е по една философска дилема, не е фактологическа - за какво служи животът. Като поемеш проект е естествено да се опиташ да покажеш максимално сценария. Дава ти се пълна творческа свобода. Много по-лесно се поема информация чрез оживени истории.
Идеята е да има по-професионален и по-европейски тласък към процеса. Да видиш какво работи в идеята ти и какво не работи. Затова си партнирам с Фестивала в Анси. Френският продуцент работи с българските проекти. Журито е международно и на база на най-креативната идея дават награди - посещение на фестивала в Анси. Важно е да се общува с колегите в Европа. Фестивалният живот е успехът на една анимация.
На деня на анимацията 28.10 ще осъществим и прожекцията WTF от селекцията на Анси."
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..