Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма "Тийноватор" в помощ на подрастващите с идеи за бъдещето след училище

Зорница Миткова от "Тийноватор"
Снимка: Радио София

Програма "Тийноватор" открива новата си учебна година на 14.10.23 за ученици от 10-ти и 11-ти клас в цялата страна, за да им помогне да се справят с бъдещето след училище.

Програмата събира ученици от 10 и 11 клас и ментори от цялата страна.

Менторите са хора с предприемачески опит, хора които са участвали в създаването на бизнес, или имат собствен такъв и особено такива, които желаят да върнат към на обществото по-младата му част – тийнейджърите, които след години ще бъдат в университета или на пазара на труда, посочи ръководителят на програмата, Зорница Миткова.

"Освен, че разширяваме хоризонта на учениците, показваме им какво могат да бъдат, ако не са решили каква професия да изберат, или къде да учат. Предаваме им умения за работа в екип, тъй като цялата програма е базирана на екипна работа", допълни тя.

По думите й двама ментори работят с десет ученици в продължение на 8 месеца. През първата половина от програмата фокусът е изграждане на "меки умения" и предприемачески начин на мислене. Във втората половина от януари до май се изгражда стартъп компания, бизнес.

"В рамките на екипите, които сме създали в началото, двама ментори помагат на учениците да създадат свой бизнес, след което на 18 май се презентира пред жури от инвеститори. Доста от идеите са в доста напреднала фаза, имат сайтове, финансов план, маркетинг план, някои вече имат начални клиенти", допълни Зорница Миткова.

Тя поясни, че идеята не е младежите да се отклоняват от училище и да стават предприемачи, напротив, те биват насърчавани.

“Насърчаваме учениците да влизат в университет, но когато преди това са минали през "Тийноватор" те вече са усвоили работа в екип, знаят какво се прави, когато имаш идея и искаш да я превърнеш в бизнес", категорична е Миткова.

Тя изтъкна, че освен сътрудничеството с университетите, екипът на програмата е в прекрасни отношения и с училищата.

"Имаме ученици от Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Габрово, Кнежа, Монтана - 30 града в страната, поддържаме близки отношения с училищата, които желаят техни ученици да са в "Тийноватор" и техния град да е на картата на "Тийноватор", уточни Зорница Миткова.

"Дългият път през тези 6 години, които екипът е извървял е път изграждане, на доверие", каза още тя.

От петте изминали издания на програмата общо 1600 ученици са минали през нея и над 170 ментори.

Записването за новата учебна година в "Тийноватор" продължава до 13 октомври и е напълно безплатно на сайта на инициативата.

Подробности за учебната дейност, отговорността на учениците, целите и мисията на "Тийноватор", чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50