Програма "Тийноватор" открива новата си учебна година на 14.10.23 за ученици от 10-ти и 11-ти клас в цялата страна, за да им помогне да се справят с бъдещето след училище.
Програмата събира ученици от 10 и 11 клас и ментори от цялата страна.
Менторите са хора с предприемачески опит, хора които са участвали в създаването на бизнес, или имат собствен такъв и особено такива, които желаят да върнат към на обществото по-младата му част – тийнейджърите, които след години ще бъдат в университета или на пазара на труда, посочи ръководителят на програмата, Зорница Миткова.
"Освен, че разширяваме хоризонта на учениците, показваме им какво могат да бъдат, ако не са решили каква професия да изберат, или къде да учат. Предаваме им умения за работа в екип, тъй като цялата програма е базирана на екипна работа", допълни тя.
По думите й двама ментори работят с десет ученици в продължение на 8 месеца. През първата половина от програмата фокусът е изграждане на "меки умения" и предприемачески начин на мислене. Във втората половина от януари до май се изгражда стартъп компания, бизнес.
"В рамките на екипите, които сме създали в началото, двама ментори помагат на учениците да създадат свой бизнес, след което на 18 май се презентира пред жури от инвеститори. Доста от идеите са в доста напреднала фаза, имат сайтове, финансов план, маркетинг план, някои вече имат начални клиенти", допълни Зорница Миткова.
Тя поясни, че идеята не е младежите да се отклоняват от училище и да стават предприемачи, напротив, те биват насърчавани.
“Насърчаваме учениците да влизат в университет, но когато преди това са минали през "Тийноватор" те вече са усвоили работа в екип, знаят какво се прави, когато имаш идея и искаш да я превърнеш в бизнес", категорична е Миткова.
Тя изтъкна, че освен сътрудничеството с университетите, екипът на програмата е в прекрасни отношения и с училищата.
"Имаме ученици от Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Габрово, Кнежа, Монтана - 30 града в страната, поддържаме близки отношения с училищата, които желаят техни ученици да са в "Тийноватор" и техния град да е на картата на "Тийноватор", уточни Зорница Миткова.
"Дългият път през тези 6 години, които екипът е извървял е път изграждане, на доверие", каза още тя.
От петте изминали издания на програмата общо 1600 ученици са минали през нея и над 170 ментори.
Записването за новата учебна година в "Тийноватор" продължава до 13 октомври и е напълно безплатно на сайта на инициативата.
Подробности за учебната дейност, отговорността на учениците, целите и мисията на "Тийноватор", чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..