Програма "Тийноватор" открива новата си учебна година на 14.10.23 за ученици от 10-ти и 11-ти клас в цялата страна, за да им помогне да се справят с бъдещето след училище.
Програмата събира ученици от 10 и 11 клас и ментори от цялата страна.
Менторите са хора с предприемачески опит, хора които са участвали в създаването на бизнес, или имат собствен такъв и особено такива, които желаят да върнат към на обществото по-младата му част – тийнейджърите, които след години ще бъдат в университета или на пазара на труда, посочи ръководителят на програмата, Зорница Миткова.
"Освен, че разширяваме хоризонта на учениците, показваме им какво могат да бъдат, ако не са решили каква професия да изберат, или къде да учат. Предаваме им умения за работа в екип, тъй като цялата програма е базирана на екипна работа", допълни тя.
По думите й двама ментори работят с десет ученици в продължение на 8 месеца. През първата половина от програмата фокусът е изграждане на "меки умения" и предприемачески начин на мислене. Във втората половина от януари до май се изгражда стартъп компания, бизнес.
"В рамките на екипите, които сме създали в началото, двама ментори помагат на учениците да създадат свой бизнес, след което на 18 май се презентира пред жури от инвеститори. Доста от идеите са в доста напреднала фаза, имат сайтове, финансов план, маркетинг план, някои вече имат начални клиенти", допълни Зорница Миткова.
Тя поясни, че идеята не е младежите да се отклоняват от училище и да стават предприемачи, напротив, те биват насърчавани.
“Насърчаваме учениците да влизат в университет, но когато преди това са минали през "Тийноватор" те вече са усвоили работа в екип, знаят какво се прави, когато имаш идея и искаш да я превърнеш в бизнес", категорична е Миткова.
Тя изтъкна, че освен сътрудничеството с университетите, екипът на програмата е в прекрасни отношения и с училищата.
"Имаме ученици от Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Габрово, Кнежа, Монтана - 30 града в страната, поддържаме близки отношения с училищата, които желаят техни ученици да са в "Тийноватор" и техния град да е на картата на "Тийноватор", уточни Зорница Миткова.
"Дългият път през тези 6 години, които екипът е извървял е път изграждане, на доверие", каза още тя.
От петте изминали издания на програмата общо 1600 ученици са минали през нея и над 170 ментори.
Записването за новата учебна година в "Тийноватор" продължава до 13 октомври и е напълно безплатно на сайта на инициативата.
Подробности за учебната дейност, отговорността на учениците, целите и мисията на "Тийноватор", чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..