Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли живот извън Земята?

Снимка: Fb/Sofia Live Club

На 10 октомври 2023 година от 20:00 ч. ще се състои събитието Future present, което е като част от минифестивал на бъдещето и ще засегне темите:

·  Как ще докоснем космоса и какво вероятно ще намерим там.

·  Дали наближава времето на космическото пътуване и колонизацията на далечни планети?

·  Кога ще можем да планираме следващата си ваканция не в Европа, а "на" Европа?

·  Дали има вероятност в необятната космическа пустиня да ни посрещнат други далечни пътешественици?

Подробности разказа доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" и преподавател в катедра "Астрономия". Той е носител е на докторска степен по астрофизика и астрономия, като основните му научни интереси са към изучаването на активните галактични ядра, космологията, екзопланетите и търсенето на живот извън Земята. Ученият ще представи под формата на дискусия една от най-интересните теми за колонизацията на космоса.

"Колонизацията на Марс става все по-близо и по-близо и може би ще я видим дори в рамките на нашия живот. Освен това, утре ще станем свидетели на разкриване на първата информация за най-големите проби взети от астероид. Мисията "Озирис-Рекс" посети астероида, донесе проби в края на септември и утре, 11 октомври ще бъдат споделени първите резултати от тях. Да видим дали има органични вещества, какви са, дали пък там някъде не се крие произходът на живота на Земята", сподели доц. д-р Божилов.

Той посочи, че е станало ясно, че на ледената луна на Юпитер - Европа са открити органични съединения и, че е възможно Европа да е потенциален дом на живот, подобен на този на Земята. Освен това каза, че всички астрономи до момента са открили около 5500 екзопланети, а в атмосферата на една от тези планети има отпечатък от водни пари.

"Около 30-40 от тях попадат в т. нар. "зона на обитаемост". Това е място около дадена звезда, в която планетата получава такава топлина, че ако има атмосфера, подходящо атмосферно налягане и вода, тази вода би текла на повърхността. От всички тези 5500 екзопланети едва няколко десетки можем да кажем, че са потенциален близнак на земята", отбеляза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50