Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инсталация ще помага на незрящи да композират

Снимка: Радио София

На 15 октомври 2023 г. ще бъде представена Интерактивна аудио инсталация, която е новият проект на организацията DigiPhisics и се нарича "Чуй". Тя е създадена с помощта на хора от общността на незрящите и представя интерактивна аудио среда, която обединява изкуство и технология, за да създаде многоизмерно музикално преживяване. Инсталацията позволява на посетителите да се включат в звуковите пейзажи, използвайки своите движения и жестове в рамките на определено пространство. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", програма "Социално ангажирани изкуства".

През 2020 г. Вероника Табакова и Яна Меламед създават неформална организация "DigiРhysics", която изследва взаимоотношенията между физическия и дигиталния свят, чрез движенията на тялото и изразните средства на звука и визията. Интересуват се от развитието на технологията в изкуството. Посредством различни похвати, авторите създават пространства, които реагират и комуникират с човешкото присъствие. Вероника е музикант, а Яна художник, но и двете се развиват в сферата на на дигиталните изкуства. Намират много потенциал в съвременните дигитални технологии и начина, по който те влияят на хората. Те разказаха подробности за проекта.


"Използваме една специфична камера, която засича движенията на тялото и на крайниците на човека. Чрез тези движения могат да се променят различни музикални аспекти и съответно участникът сам да направи една музикална композиция. В този случай интерактивното е, че всеки посетител сам създава своето музикално преживяване", поясни Табакова.

Тъй като си партнират с общността на незращите, тя каза:

"Техният свят е доста по-различен от нашия и аз бидейки музикант по професия, винаги ми е било любопитно да обръщаш повече внимание на слуха, отколкото на това, което виждаш. Ние в ежедневието си разчитаме доста повече на зрението и съответно когато в един момент си затвориш очите и си напълно тъмно състояние усещането е много по-различно. Тогава можеш да чуеш много по-различни неща".

По думите й по време на срещите с представители на общността на незрящите е било интересно, защото те са давали интересни предложения, поради по-развития си слух. При експеримента осветлението е затъмнено и всичко се случва в реално време. Той е на няколко нива с няколко степени на трудност, а публиката може да дава съвети, споделиха младите артистки.

Относно развитието на технологиите Яна Меламед каза, че можем да се възползваме от изкуствения интелект. Но за съжаление той още много бърка и си измисля. През ноември тази година предстои да бъдат представени двете инсталации - първата ("Виж") и втората ("Чуй"), заедно с общностите на незрящите и глухите. В рамките на три дена всеки желаещ ще може да посети изложбата, в която ще има и други дигитални инсталации.  

Входът е свободен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефка Минева

Предимството на първите

"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :

публикувано на 25.05.25 в 10:03
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06