"В гаража на баба" е форум театър по действителен случай. Темата е превенция на разпространение и употреба на наркотични вещества. Представлението се развива в две части. В първата част актьорите представят история, чиито изход е неясен. Във втората - публиката предлага промени в сюжета, така че изходът да е добър за участниците.
В случая сюжетът се развива "в гаража на баба"-та на Бърков, който е тийнейджър с много добри умения в областта на компютърните науки и технологиите. Заедно със своя приятел Стамбата, който е по-предприемчивият от екипа, те развиват малък бизнес като поправят компютрите на хората от квартала. Алекс - приятелката на Стамбата им споделя за конкурс свързан със създаването на виртуална реалност, чиято награда е 100 000лв. За да участват обаче имат нужда от начален капитал от 200лв. В гаража влиза местният дилър Пешо Пръста, който има задача за тях, но тя не е свързана с компютри, а с нещо много по-опасно...
Публиката от ученици от район Кремиковци, участници в проект "Млади посланици за здраве", гледа първата част с интерес, но емоциите се разпалват повече, когато идва време те самите да вземат участие в сцените. Тийнейджърите се забавляват гледайки съучениците си на сцената, а младежите, които влизат в ролите на Бърков и Стамбата са непреклонни, колкото и настоятелни да са техните сценични опоненти.
"Самата импровизация по време на представлението без предварително подготвени реплики", определя един от учениците-участници след спектакъла като най-трудна дейност. Друг споделя, че се е затруднил при убеждаването на неговия сценичен опонент. Всички обаче се обединяват около идеята, че "В гаража на баба" би им помогнало, когато в реалния живот се наложи да вземат трудно, но правилно решение.
"Ти не знаеш какъв човек ще ти се появи на сцената и с какъв човек ще трябва да си партнираш", разказва акьорът Михаил Петров и добавя, че често му се е случвало да губи ума и дума, което всъщност е и целта на спектакъла - учениците да го убедят, че не постъпва правилно. За Мартин Ноев богатството на този тип представления е реалността на диалога и събитията. А според Владимир Андонов именно младежите, които участват, допринасят за тази актуалност и истинност на диоалога. Ана Вълчева споделя, че чрез форум театъра актьорът винаги се поддържа в добра форма и "нащрек".
"Това е една добра репетиция за живота. Затова работим и повече с млади хора, на които им предстои да излязат от училище и да се сблъскат с проблематиката на реалния живот извън системата на училищата", казва Катя Казакова и добавя, че когато играят в училище, където действително има подобна ситуация представлението става много живо и най-често в сюжета се включват реалните участници от нея.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..