"В гаража на баба" е форум театър по действителен случай. Темата е превенция на разпространение и употреба на наркотични вещества. Представлението се развива в две части. В първата част актьорите представят история, чиито изход е неясен. Във втората - публиката предлага промени в сюжета, така че изходът да е добър за участниците.
В случая сюжетът се развива "в гаража на баба"-та на Бърков, който е тийнейджър с много добри умения в областта на компютърните науки и технологиите. Заедно със своя приятел Стамбата, който е по-предприемчивият от екипа, те развиват малък бизнес като поправят компютрите на хората от квартала. Алекс - приятелката на Стамбата им споделя за конкурс свързан със създаването на виртуална реалност, чиято награда е 100 000лв. За да участват обаче имат нужда от начален капитал от 200лв. В гаража влиза местният дилър Пешо Пръста, който има задача за тях, но тя не е свързана с компютри, а с нещо много по-опасно...
Публиката от ученици от район Кремиковци, участници в проект "Млади посланици за здраве", гледа първата част с интерес, но емоциите се разпалват повече, когато идва време те самите да вземат участие в сцените. Тийнейджърите се забавляват гледайки съучениците си на сцената, а младежите, които влизат в ролите на Бърков и Стамбата са непреклонни, колкото и настоятелни да са техните сценични опоненти.
"Самата импровизация по време на представлението без предварително подготвени реплики", определя един от учениците-участници след спектакъла като най-трудна дейност. Друг споделя, че се е затруднил при убеждаването на неговия сценичен опонент. Всички обаче се обединяват около идеята, че "В гаража на баба" би им помогнало, когато в реалния живот се наложи да вземат трудно, но правилно решение.
"Ти не знаеш какъв човек ще ти се появи на сцената и с какъв човек ще трябва да си партнираш", разказва акьорът Михаил Петров и добавя, че често му се е случвало да губи ума и дума, което всъщност е и целта на спектакъла - учениците да го убедят, че не постъпва правилно. За Мартин Ноев богатството на този тип представления е реалността на диалога и събитията. А според Владимир Андонов именно младежите, които участват, допринасят за тази актуалност и истинност на диоалога. Ана Вълчева споделя, че чрез форум театъра актьорът винаги се поддържа в добра форма и "нащрек".
"Това е една добра репетиция за живота. Затова работим и повече с млади хора, на които им предстои да излязат от училище и да се сблъскат с проблематиката на реалния живот извън системата на училищата", казва Катя Казакова и добавя, че когато играят в училище, където действително има подобна ситуация представлението става много живо и най-често в сюжета се включват реалните участници от нея.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..