Виктор Топалов представи в предаването "Добър вечер, София" инициативата „Пешеходни обиколки за глухи хора“ с жестов превод от Борис Бъндев.
С хубави думи от Топалов за Борис Бъндев започна разговорът:
"Той наистина прави много за неговата кауза, изключително активен е, смятам, че човек толкова отдаден на това което прави, заслужава много повече популярност от тази, която той има".
За провеждането на предстоящите обиколки, организаторите са избрали едни от най-популярните софийски локации – идеалния център на София, "Ларгото", храм "Александър Невски", базиликата "Света София" – емблематични места, които всеки гост на София посещава.
С какво е по-различна тази инициатива?
"Не сме правили досега нещо такова и доколкото успяхме да открием, не е правено изобщо в София, но пешеходна обиколка с жестов превод е нещо, от което има голяма нужда", твърди Топалов и допълва:
"Включихме именно тези обекти, защото за голяма част от глухите хора в София и България, културните продукти и събития са изключително недостъпни." По думите му до момента тези наши сънародници със слухов проблем, не са имали възможност да се включат пълноценно с истински превод в реално време, какъвто ще предостави Борис Бъндев.
Виктор ще разказва историите на популярните обекти, а Борис ще ги превежда, ще има възможност и за дискусии с въпроси.
"Историите ще бъдат точно тези любопитни и редки истории на които съм успял да се натъкна през последните 7 години, откакто водя обиколки. Те ще бъдат непопулярни, за разлика от обектите към които принадлежат", увери Топалов.
"Обиколките са само за глухи хора, а групата е с лимит до 20 души. Това е така, заради най-важното нещо – видимостта към водещия, която трябва да е налице през цялото време, общувайки с преводача и мен, те да могат да научат всичко", уточни той.
Всъщност, групите ще бъдат две.
"Едната ще посрещнем на 18 октомври, другата на 25-ти, между 17:30 и 19 часа", поясни още Топалов. И добави:
"Радвам се, че работим заедно с Борис Бъндев и ще можем заедно да осъществим това, за което чакаме от месеци и ще запълним една празнота, която много се надявам да продължи да се запълва и с бъдещи събития".
Борис Бъндев също се включи в разговора.
Технологиите днес наистина са много напреднали, но пък жестовият език остава комплексен и уникален в своята същност.
"Според мен, по-евтино е и някак по-ефективно всеки да се ангажира лично да научи 20, 30, или 50 думи на жестов език. Това е много полезно предизвикателство, което много може да те развие като човек", твърди той. По думите му технологиите са донякъде развити, но не до там, че да могат да го разчетат.
А относно пешеходната обиколка, той отново повтори нейната мисия:
"Това е един страхотен шанс – и за глухите хора и за всички нас, да опознаем града по един много по-различен начин, така сякаш никога не сме го познавали досега. И много е важно да не приемаме нашия град за даденост, защото има много голяма магия в историята му".
Пешеходната обиколка за глухи хора "Тихият град" ще се проведе на 18 и 25 октомври от 17:30 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Участието в обиколката става с предварително записване на специално създадена за целта интернет страница.
Подробности чуйте в разговора в звуковия файл, за да разберете и за още едно градско събитие.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..