Актьорът Юлиан Вергов гостува в предаването "Радиокафе" за да разкаже за сериала "Фауда" и постановката "Хага".
Разговорът акцентира върху заобикалящата сложна обстановка – войните в Украйна и Близкия Изток, където се погубват човешки животи – можем ли ние да влияем върху тези процеси през социалните мрежи?
Социалните мрежи са поле на изява на всякакви хора, днес те са и поле на пропаганда на "Хамас", които качват свои клипове със отвлечени израелски граждани и това, което се случва с тях. Пропагандира се и безнаказаността на терористите за тяхното поведение, споделя актьорът.
"А това рефлектира върху по-младото поколение, които мислят, че и те могат да правят същото и някак така се заражда агресията – на вербално ниво и след това се реализира", отбеляза той.
По думите му, съдържанието на нещата които се качват в публичното пространство трябва да бъде филтрирано, редуцирано.
"В много точки по света открито започват действия в посока на военни конфликти. Хората трябва да си дадат сметка, че войната е близо до всеки един от нас и това трябва да бъде преустановено. Независимо на чия страна си, какво е твоето мнение, това трябва да бъде преустановено на секундата. Войната е най-лошото нещо, независимо в коя част на света се случва", подчерта Вергов.
Войната през ракурса на изкуството:
В постановката "Хага" на Галин Стоев, Вергов играе ролята на Пригожин.
"В каналите "Телеграм", намерих неща за Пригожин, които ги няма никъде. Независимо какво пропагандират, винаги можеш да намериш нещо по-различно", посочи актьорът. Той се позовава на интервю, в което лидерът на Вагнер обяснява, че от голямо значение за войната в Украйна имат интересите на олигархичните кръгове.
Разказът му можете да проследите в разговора.
"Хага" показва много от аспектите на войната. В представлението има много комични ситуации, които умишлено са представени така. Но любопитен факт е, че украински зрители, които са присъствали на постановката, не са разбрали и не са приели този вид хумор, коментира Юлиан Вергов, като посочи и тиражирани примери на дезинформация свързани със спектакъла.
Представлението може да се гледа на сцената на НТ "Иван Вазов" на 17 октомври 2023 г. Ще има и предстоящо гостуване в чужбина.
Още аспекти от интересния разговор, чуйте в звуковия файл.
С актьора Юлиан Вергов разговаря Даниел Ненчев.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.