Да направиш възможно невидимото за очите, видимо. Звездните кадри на един от най-добрите фотографи на Млечния път за 2023 година показват именно това.
Астрофотографът Михаил Минков пред БНР-Радио София разказа повече.
Той се е посветил на това да направи видимо невидимото за очите, отскоро е сред 25-те най-добри фотографи на Млечния път в света, а информационни канали като „Гардиън“, „Таймс“ и НАСА, споделиха неговите кадри.
Концептуално се занимава с астрофотография от 5 години, въпреки, че тя го привлича още в ранните му години. Любовта към нощното небе и единственото време, в което има възможност да снима след раждането на дъщеря му - в нощните часове, са обстоятелства, които го насочват към този вид изкуство.
„Когато направих първия си кадър на ядрото на Млечния път беше любов от пръв поглед и това продължи. Чувствам се много добре в прегръдката на нощта“, разкрива Михаил Минков.
Казва, че да направиш невидимото за очите видимо - в цветове и форми чрез съвременната техника, е една магия.
„Този ефект на изненадата, когато натиснеш копчето на камерата и изчакаш момента на експонация 20-30 секунди и после видиш нещо, което не можеш да видиш с очите си или го виждаш реално само 5%, продължава да ме мотивира. Отделно е много трудно и комплексно хоби, защото трябва да се вземат под внимание много фактори“, посочва той.
В разказа на астрографа ще чуете колко време и отделял за неговите първоначално пробни нощни снимки, както и кои са местата на които е снимал.
"Имах огромното желание да натрупам максимален опит, тъй като се учех сам и допусках много грешки, но те бяха най-големите ми учители", споделя още той.
Разрива, че идеята на кадъра е най-важното нещо, каква история искаш да разкажеш с него – дали ще е човешка фигура в интересен преден план, дали църква, или дърво, това е много важно и оттам нататък, когато си наясно с всичко, отиваш на терен и прекарваш минимум 2 часа.
Чуйте още от интересния разказ на Михаил Минков, за да разберете дали Млечният път е най-трудния обект за заснемане, както и за престижната награда в конкурса Milky Way Photographer of The year, в който чрез кадъра заснет от България страната ни заема място на астрофотографската карта на света.
Снимки: Михаил Минков
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..