Тази година честваме с различни инициативи 120 години от Илинденско-Преображенското въстание. Част от тях е наскоро откритата в изложбена зала "Архиви" експозиция "Кървавото лято на 1903. Илинден - Преображение - Кръстовден“ на Държана агенция “Архиви“.
Тя е част от Националния план за отбелязва на 120-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г.
В експозицията са застъпени темите за основателите на Вътрешната организация и Върховния комитет, участниците в Солунския конгрес през януари 1903 г., въстанието в Македония – Битолски и Ресенски въстанически райони, Крушевската република, въстанието в Костурски район, в Прилепско, Кичевско, Охридско и Дебърско, в Кукушко, Гевгелийско и Тиквешко, в Струмишки район, в Скопско и Велешко, в Кратовско и Кочанско, в Щипски район. Проследени са и последвалите въстанически действия в Странджанския и Одринския район, в Горноджумайско и Разложко, както и въстанието в Серски район.
Показаните архивни документи представят причините, подготовката и организацията на въстанието, въстаническите действия и последиците от тях. Показани са мястото и ролята на жената във въстанието, както като деец на организацията и редовен участник във въстаническите битки редом с мъжете, така и като верен помощник и съратник на участниците в бунта. Отделено е място и на въоръжението и бита на въстаниците.
Повече разказа в предаването "Добър вечер, София“ доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА “Архиви“.
„Бих казал, че изложбата не е стандартната, която се организира за поредната годишнина от въстанието, защото тя включва и документи, които се показват за първи път, снимки, някои от които постъпиха през последните години във фондовете на Архивите. Нов е и дизайна и начина, по който са представени експонатите. Опитали сме се да обхванем Илинденско-Преображенското въстание не само в неговия териториален обхват, но и в най-различните му проявления…Най-вече драмата на тези десетки хиляди бежанци, принудени да напуснат родните си места, опожарени, разрушени, съсипани, голяма част от които всъщност се преселват и в Княжество България“, сподели той.
„Имаме уникални снимки, които да покажем, документи, които не са виждали бял свят до този момент. С една дума - получи се една интересна и разнолика изложба“, увери доц. д-р Михаил Груев.
Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.
Изложбата може да бъде разгледана до 10 ноември 2023 г. всеки работен ден.
В експозицията е засегнат и много интересен ключов аспект – ролята на жените във въстанието.
Чуйте още от разговора на Яна Спиридонова, за да разберете повече.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..