Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как възклицанието "Боже мой!" на Теа Денолюбова стана заглавие на моноспектакъл

Представлението с Христо Мутафчиев ще има премиера в НТ "Иван Вазов" след месец

Теа Денолюбова
Снимка: Радио София

Моноспектакълът на Христо Мутафчиев "Боже мой" ще има четвърта премиера на Камерна сцена в Народния театър на 21 ноември.

Зад спектакъла стои много силен творчески екип: режисьор е Стоян Радев, драматург - Мирела Иванова, начело с Христо Мутафчиев в главната роля.

 В предаването „Радиокафе“ гостува писателката Теа Денолюбова, за да разкаже за своята работа върху драматургичния текст, написан специално за актьора, както  и за останалите си творчески и добротворчески проекти.

„Идеята се роди преди 2 години, когато прочетох романа „Жажда“ на Амели Нотомб, казах си, това е моноспектакъл, трябва някой да го изиграе. Кой ? – Христо. Звъннах му и му казах: Има една книга, трябва да ѝ направим адаптация, трябва да стане моноспектакъл, идвам!“, сподели тя и допълни:

„Той страшно много я хареса и не ме остави на мира, докато не започнах да пиша“.

В процеса на работа писателката успява да внедри своята история.

„Всъщност, от Амели остана един прекрасен цитат, прекрасно вдъхновение, но в крайна сметка текстът ми премина през доста метаморфози, успях да напиша нещо свое, което беше голямата битка, с което много се гордея, до голяма степен, благодарение на Стоян Радев, който ме видя в момент, в който блокирах и си казах, че не мога да работя с този текст“.

„Напиши своята история, това, което ти харесва, искам да пишеш, все едно си влюбена и летиш“, съветва режисьорът. Тези думи дават нов тласък на творческия процес.

И ето, че година по-късно текстът е налице и предстои да се усети дъхът му на сцената“, разказа Теа Денолюбова.

„Мисля, че е много важно един режисьор да уважава живота на текста и неговата чувствителност, Стоян Радев е много отговорен към думите, освен, че ласкае автора, но някак успява и да запази това, което е искал да разкаже преди текстът му да отлети“, твърди писателката.

Тя разкри, че текстът е драматургичен дебют за нея и огромна отговорност, защото е на сцената на Народния театър.


Снимка: НТ "Иван Вазов"

Кога се откъсва от сърцата ни възклицанието „Боже мой!“

„За съжаление, личното ми възклицание Боже мой е почти всеки ден, тъй като светът прилича на една отворена рана, преди години възкликвах от моменти на върховна радост и удивление, но днес по-скоро е отчаян вик – ако може да дойде, да не си тръгва и да ни спаси този Господ“, изтъкна Денолюбова.

Отчаяният вик и молба за помощ се случват в хубава обстановка. "Имаме един герой, който твърди, че е Исус, барман, който твърди, че е Юда, а зрителят предстои да чуе тяхната история", илюстрира тя.

Какъв е героят в моноспектатъла,  представен от Христо Мутафчиев?

„Идеята тук е да излезе един много фин и чувствителен човек, който аз знам, че живее в него и сега благодарение на общите усилия ще излезе“, посочи Теа Денолюбова.

Не е лесно да се събудиш сутрин, не е лесно да излезеш навън, влюбваш се – изоставят те, умира родител, детето ти се разболява, да не говорим за тези, на които им падат бомби над главите, искам зрителите да бъдат горди с това, че те се справят, тези аплаузи на края на представлението  - те са за хората, каза още тя.

Постановката може да бъде видяна и в „Нощ на театрите“ на 18 ноември.

Още за доброволческите и добротворчески бъдещи проекти на Теа Денолюбова чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42

Температурите в София - между 5° и 13°

Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..

публикувано на 03.04.25 в 07:15
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14