Обновяването на сградния фонд у нас продължава, макар и с бавни темпове. Процесът е във фаза, когато от 100% финансиране по програми, се преминава към самоучастие (съфинансиране) от страна на собствениците.
В момента тече процедура по приемане на проекти.
Самоучастието е с 20% от стойността на обновяващите дейности, но грантът продължава да е изключително атрактивен – 80%. Такова доплащане няма никъде по света, коментира пред БНР-Радио София д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на „ЕнЕфект“.
По думите му, това не се прави за никоя друга частна собственост и много от хората станаха немарливи по отношение на поддръжката. Тази безотговорност трудно ще се преодолее, но си заслужава усилията.
„Цените на енергията никога няма да станат толкова ниски, че да ни е безразлично колко плащаме, особено след 2026 г., когато енергийният пазар ще се либерализира“, подчерта още експертът. Той посочи общини първенци по обновяването. 75 на сто от апликациите са дошли от 8 активни райони на България.
За съжаление активността в София досега не беше достатъчна. Общинските администрации могат да бъдат двигател и обновяването да бъде по-масово.
А ползите от сградното обновяване са толкова много и безспорни, че няма никаква аргументация срещу него, твърди Цанев. И посочи, че при качествено и цялостно обновяване на сградата, сметките ще се намалят с 50-60%.
Специалистът подчерта важността обследването на сградата да се направи както трябва, защото на базата на него ще се преценява и действа по-нататък.
„Когато жилището е в обновена сграда, цената му се вдига до 10%, а в градове като Бургас, където има много такива сгради, вие не можете да продадете имота си, ако той не е обновен. Да не говорим за доверието на банките за кредити“, допълни още Цанев.
С него разговаря Божидар Янев.
За четвърта поредна година в днешния ден се провежда Национален ден на обновяването. Конференцията се организира от името на сдружение „Да обновим България“ (Renovate Bulgaria), национален партньор на европейската кампания „Renovate Europe”, чиято основна цел е намаляване на потреблението на енергия на сградния фонд в Европейския съюз с 80% до 2050 г., чрез подкрепа за законодателни промени и стимулиране на амбициозни национални програми за обновяване.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..