„Мога да дам пример – булевардите „Сливница“, „Тодор Александров“, „Данаил Николаев“, „Никола Мушанов“ и др., има „зелена вълна“, която работи в 99% от случаите. Казвам 99%, защото при катастрофа се накъсва движението и образувайки се опашка, започва да се избягва тази „зелена“ вълна“, обясни инж. Петров.
По думите му, най-трудно е да се направи пресичаща се координация. Такава съществува на кръстовището на бул. „Тодор Александров“ и бул. „Опълченска“, както и на бул. „Тодор Александров“ и бул. „Константин Величков“, обясни Димитър Петров. Той добави, че след тежката катастрофа на бул. Сливница“, при която загинаха момче и момиче, светофарните уредби в София работят на 24-часов режим.
Инж. Димитър Петров уточни, че от Столичната община на няколко пъти са се опитали да върнат и мигането на зелената светлина на светофарите.
„Нашите проучвания, които направихме с камери, които заснемат преминаването на червен сигнал преди и след използването на мигащото зелено, показват няколко пъти намаляване на преминаването на червен сигнал, което дава една доста висока степен на намаление на вероятността на настъпване на тежко ПТП“, обясни инж. Петров.
Той добави, че данните са предоставени на Министерството на регионалното развитие.
„Там трябва да намери развръзка този технически спор, който се е образувал между различните експерти, но данните на територията на Столичната община дават доста добри резултати. Сигналите, които получаваме откакто беше премахнат експерименталния период, в който прекратихме използването на мигащо зелено на наша територия, показва, че хората го искат“, каза Димитър Петров.
Той добави, че на едно от големите кръстовища в София е изградена автоматизирана система, която събира информация за това дали е необходимо налагане на санкция за дадено нарушение. Системата констатира около 40-50 нарушители на седмица, обясни Димитър Петров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
След дни на захлаждане и облаци, днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 20° и 25°, по Черноморието – около 14°, в София - около 20° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток...
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..