Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срамно ли е да се ходи на психиатър?

На този въпрос с "Да" отговорят 18 на сто от българите

Снимката е илюстративна
Снимка: Георги Нейков

Пандемията от коронавирус донесе и пандемия от психични разстройства. За последните 3 години има промяна в нагласите на българите към състояния и заболявания от тази област и тази промяна невинаги е в положителен аспект.

Това показва проучване, проведено от агенция "Галъп интернешънъл болкан" по поръчка на фондация "Кожа – платформа за психично здраве" и беше коментирано в ефира на БНР-Радио София от създателя ѝ Ирина Атанасова.

По-малко публична видимост, повече консервативност, затваряне в себе си и в най-близкия приятелски кръг показват резултатите от втората вълна на изследването, проведено в началото на септември т.г. Обществото ни демонстрира стесняване на границите на споделяното.

Най-общото отношение към психичните разстройства личи и в експерименталния въпрос, в който респондентите бяха помолени да изберат само една измежду двете опции „ако човек признае, че има психично разстройство, околните ще го отбягват“ или „ако човек признае, че има психично разстройство, околните ще му помогнат“:


Други експериментални индикатори, повторени от агенцията в текущата вълна на изследване, допълнително затвърждават наблюдението за по-скоро намалена обществена чувствителност: когато човек усеща, че има психичен проблем, трябва да се опита да го реши сам – 20% (16% през 2020 г.); срамно е да се ходи на психиатър - 18% (13% през 2020 г.); не е нормално мъжете на плачат – 32% (25% през 2020 г.); опитът за самоубийство е грях – 28% (18% през 2020 г.) и др.

Близо две трети (62%) от запитаните у нас са на мнение, че ако човек има психичен или емоционален проблем, най-добре е да се обърне към специалист. Една пета (19%), заявяват, че най-добре е в такъв момент да се разчита на близки и приятели. По-малко от една десета смятат, че това е проблем, който е най-добре всеки да реши сам (8%). Минимален дял от българите виждат най-доброто решение в обръщане към религиозна организация. Около една десета не могат да преценят.

Една от основните цели на проучването е да започнем по-активно да говорим на тази тема, отбеляза Ирина Атанасова. И се зарече резултатите от допитването да достигнат до членовете на българския парламент. А след още 3 години ще се проведе и ново изследване.

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28

Катастрофа блокира движението на трамваите по бул. "Възкресение"

Катастрофа блокира движението на трамваите по бул. "Възкресение" в участъка след бул. "Вардар", в посока центъра на София, съобщава БТА. Лек автомобил е катастрофирал на трамвайните релси. Три мотриси изчакват да бъде освободен пътят им. Мястото на инцидента е обезопасено от екип на "Пътна полиция".

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Може ли Григор Димитров да достигне отново полуфинал в Мелбърн?

Преди контузията Григор Димитров игра все едно не е завършвал сезонът

Преди контузията Григор Димитров игра така все едно не е завършвал сезона - със същото настроение, темпо на игра, със същите удари. Много приятно ме изненада, защото за съжаление можем да кажем, че при Григор има една такава тенденция, като направи много силен сезон, на следващия нещата не се случват много добре за него. Това заяви спортният журналист..

публикувано на 07.01.25 в 12:40
Снимки: личен архив на Иван Андонов

Клуб "Иване, Иване" е в Кюстендил, но има членове и от чужбина

Повече от 20 години Иван Андонов организира специална общностна сбирка на членове на националния клуб "Иване, Иване" в Кюстендил. Прави го на Ивановден по стар стил - 20 януари. Сдружението има близо 200 члена с името Иван(ка) – не само от цяла България, а и от Северна Македония, Сърбия, Украйна, каза пред пред БНР-Радио София Иван..

публикувано на 07.01.25 в 11:21