Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ваймар експрес" – истината за живота на Фани Попова-Мутафова

Милена Фучеджиева
Снимка: Боян Бочев

Документалният филм "Ваймар експрес" разкрива нови истини за живота на Фани Попова-Мутафова. Лентата проследява пропагандния план на Йозеф Гьобелс за нацистка културна хегемония в Европа и моралната отговорност на творците във времена на изпитания. От 27 октомври филмът се разпространява в кината.

През 1941 г. във Ваймар са поканени писатели от 17 страни, за целите на тази пропаганда. Норвежкият писател Кнут Хамсун, френският писател Робер Бразийяк и българската писателка Фани Попова-Мутафова са сред творците, които прегръщат нацистката "идея".

Пред Радио София сценаристът и режисьор на филма Милена Фучеджиева обясни, че пътят към Ада и българското участие е постлан с добри намерения, тъй като Фани Мутафова е имала намерение да изведе българската литература на европейско ниво и самата тя да получи европейско признание.

„За съжаление, е направила една доста погрешна преценка, че това може да стане на крилете на двуглавия орел на нацизма и е понесла една заслужена присъда за това, което е правила. Свидетелствата за абсолютно неопровержими. Аз открих един албум със снимки, със 76 фотографии, който е документирал пътуването на тази група писатели. Има всякакви писмени доказателства. В Народната библиотека има броеве от година и половина от учредяването на този клуб до разгрома на нацизма. Това са списания, вътре фигурира името й, тя е част от тази литературна нацистка пропаганда. Най-голямото доказателство са нейните думи“, каза Милена Фучеджиева.

Според нея, Фани Мутафова се заема с много силна нацистка пропаганда, когато се прибира в България.

„Има книга „Новата българка“, която е пълна с пропаганди за Хитлер, за нацизма, срещу евреите. Няма никакво съмнение за нейния нацизъм“, каза Фучеджиева.

Първоначално идеята й е да направи филм, който е реабилитиран, но попадайки на свидетелства за пропаганда от страна на Фани Мутафова, сценаристката и режисьор на "Ваймар експрес" променя фокуса си да не се занимава с живота на писателката след 9 септември, а да се занимава със живота й преди тази дата.

На фокус във "Ваймар експрес" са поставени отговорността на писателите във времена на големи политически сътресения.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35