По думите им обществените очаквания към учителите и цялата система са огромни. Това е така, защото образованието е неразривно свързано с обществото, културата и начина на живот като цяло и социалният елемент на образованието не неоспорим.
"Учителите винаги са били човекът в класната стая, този, който внася най-вече човешкото. През годините, ако се върнем назад във времето на Възраждането, той е бил носителят на познанието, на информацията, на погледа към света. В последствие това естествено се променя с появата на много материали, а след това естествено и с дигитални материали. Това, което ще ни предизвика съвсем в скоро време и дебатът се надига е, например свързано с внедряване на изкуствен интелект, или многото технологии, които навлизат в образованието. Най-фундаменталното, което със сигурност ще остане, това е човекът, човешкото и неговата способност да изпитва емоции и да преживява чувства", отбеляза Михайлова.
Коцева добави, че преподавателите непрекъснато трябва да придобиват нови умения, за да са в крак с тенденциите в образованието. Това е един процес, който не бива да спира и учителят трябва да бъде преди всичко будител в класната стая. Според думите им технологиите, когато са добре осмислени могат да намерят място така, че да бъдат по-близо до възприятията на децата и да ги провокират да работят по друг начин, който е различен от традиционния.
Михайлова посочи, че крайна възраст за прибавяне на още знания и умения на учителите няма:
"Ако трябва да откроя някаква рецепта за успех, за мен тя съдържа два основни елемента. Първият е любопитството и желанието да пробваш нещо ново. Второто е или да се отдадеш, или да не вземаш толкова на сериозно страха да се провалиш. Да опиташ и евентуално да приемеш, че можеш да се провалиш. Мисля, че тази рецепта е валидна както за учителите, така и за процесите в класната стая. Защото и технологията и изкуствения интелект, и каквото и да сложим на полето на образованието, човешките емоции ще са там. Това ще ни различава от дигиталността напред във времето и ще слага мост между технологията и хуманното."
Според думите им средното образование в България по степен на използване на дигитални решения на Google е извървяло много дълъг път. България има много сериозно място на образователната карта в света за развита екосистема на "Google-училища". Има такива учебни заведения, които работят активно от 2016 година. Освен това у нас има 16 училища, които са разпознати от компанията и в които има много висока степен на дигитализирани процеси. Това са т. нар. "Google-референтни училища", а техният профил е всякакъв и те са в различни населени места.
Националната конференция с международно участие ще събере над 250 гости, сред които директори, учители, заместник-директори, както и образователни експерти от цялата страна. Целта на конференцията е да създаде място за диалог и обмен на добри практики, които са необходими за развитието на уменията на учителите да могат да използват различни подходи, технологии и иновативни методи в своята практика. Ще бъдат засегнати темата за STEM в образованието и игровия подход "учене чрез преживяване". Сред специалните гости са министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, представители на Google и др.
Фокусът върху панелните дискусии ще бъде във втория ден, в който ще се включат представители на общини, директори и учители от различни български градове. Подробна информация за участие има на сайта на Центъра за творческо обучение.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..