Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Сайт на годината" се връчват за шести път

Снимка: Радио София

На 2 ноември 2023 г. за шеста поредна година ще бъдат връчени наградите "Сайт на годината". Конкурсът ще отличи най-добрите създатели на сайтове, съдържанието в тях и неговата ефективност, като надпреварата е разделена на 14 категории. Основният авторитет на Конкурса се дължи на силното професионално жури, което ежегодно работи върху категориите, критериите за оценка, оценява всички участници и оставя обратна връзка за тях с оглед повишаване качеството им. Подробности разказаха Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб" и продуктовият дизайнер Калоян Петров.

По думите на Томс всяка година категориите са продиктувани от развитието на пазара. Освен традиционните категории тази година има и категория за мобилно приложение, такава за онлайн игри, както и категорията "Подкаст", в която гласува само публиката. Критериите са разделени в три основни групи - "Маркетинг", "Програмиране" и "Дизайн".

"Тази година доста сериозен фокус е доколко сайтовете, които гледаме подхождат креативно и творчески към темата, или съответно категорията, в която са. Тоест, не искаме да стимулираме тези, които правят неща по шаблон, които изглеждат съвсем стандартно, така изглежда един електронен магазин и не искаме да излезем от рамките му, ами стимулираме тези, които се опитват да вкарат малко новаторство", отбеляза Петров.

Той допълни, че в една среда, в която непрекъснато сме заливани от информация е изключително важно някой да може да изпъкне с нещо ново. Но понякога така наречените "нови тенденции" са всъщност позабравени стари. Освен новаторството се обръща внимание и на това, доколко лесен и интуитивен е един сайт, дали в него има грешки, както и доколко той е достъпен. По думите на Петров след като преди години е била вкарана българската кирилица, резултатът е, че вече почти на всеки наш сайт се използва българска форма на кирилицата.

"Аз като дизайнер твърдя, че тя изглежда доста по-красиво, тъй като изглежда малко по-близко до ръкописната форма на азбуката. Втората основна причина е, че тя е доста по-функционална. Бидейки малко по-извита и по-ръкописна е по-лесна за четене и много по-бърза за сканиране", сподели Петров.  

Относно европейските регулации за достъпност на сайтовете от възрастни и незрящи хора, Томс отбеляза, че в последните години навлизат и нови регулации.

"За жалост както всичко у нас, сайтовете на институциите не винаги са достъпни, точно както и самите сгради на институциите. Ужким има рампа, но тя е добре опакована. Има я, но не е годна за ползване лесно, има тоалетна за инвалиди, но пък тя е заключена. Така горе-долу е и при сайтовете. Все повече това се променя и става стандарт. Надяваме се с това, че е сложено като бонусна точка при нас, допълнителна бонусна оценка да можем да стимулираме още сайтове не само, които участват в конкурса, но създатели на сайтове, които следят тенденциите и следят конкурса отблизо да изискват и да съветват възложителите", посочи тя.  

По думите на Петров сайтовете стават все повече интерактивни с много анимации, които след една определена степен натоварват потребителя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03