Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът и политиката се срещат на Powers Summit

Снимка: powersummit.eu

На 7 ноември 2023 г. в София за трета поредна година на предстои да се проведе Powers Summit. Това е иновативна платформа за градивен, оперативен диалог, лице в лице между властта, бизнес лидерите, науката и гражданския сектор. Събитието се разгръща в панели, като идеята е чрез градивни дискусии и предложения да се откроят възможности за постигане на поставените цели и да бъдат преодолени набелязани пречки. "Българският Давос" цели да инвестира колективната интелигентност на страната в създаването на устойчиви решения за бъдещето на България. Подробности за инициативата разказа председателят на Фондация Webit д-р Пламен Русев.

"Големият сблъсък не е между бизнес и политика. Големият сблъсък, или научаването да работим заедно е вътре в индустрията, защото Powers Summit за да може да бъде репрезентативен за индустрията в България работи с всички водещи организации на индустрията. Това са работодателските организации, браншовите камари, това са всякакви други индустриални репрезентативни организации във вертикалите на целия икономически спектър на България. Във всяко едно от направленията тези вертикали представляват членска маса, която понякога има диаметрално противоположни интереси", отбеляза д-р Русев.


Той посочи, че във всеки модул индустрията поставя три приоритета пред властта. През миналата година от тези три приоритета и трите са почти изпълнени, подчерта той. Единият се е отнасял до "синята карта" и възможността за привличане на таланти и работна ръка в България, като в момента текат финални подготвителни работи България да бъде една от най-дигитализираните държави в Европа. Вторият въпрос е бил за създаване на по-добра среда за бизнес и иновации. Бил е приет най-знаковият елемент в Търговския закон с променлив капитал. Това е най-голямата промяна в последните 30 години, отбеляза д-р Русев. И допълни:

"В тази връзка се направиха промени и в инвестиционно отношение за България. Прие се закон, това беше също изискване на индустрията от гледна точка на инвестиции, да се премахне ДДС върху управлението на фондове. Което пък от своя страна би означавало повече Фонд мениджъри да се установяват в България и да направим привлекателна държавата."

По думите му за да се постигне компромис трябва да се води диалог.

"Българите не сме научени да работим заедно, ние сме индивидуалисти и това го знаят всички. Ние като общество благодарение на Powers Summit правим стъпка напред. Да открием, че можем да работим заедно. И да, всички знаем, че навсякъде във всяка една индустрия има противоборство и различни интереси, защото има различни икономически субекти, но всички те могат при добро желание и вече съществуващата платформа Powers Summit да намерят онези три неща, които ги обединяват и които ще помогнат на всички да правят по-успешен бизнес в България и чужбина. Иначе имаме комуникационен проблем - тук всички говорят и никой не слуша", сподели той.

Д-р Русев отбеляза, че в последните месеци индустрията работи активно по всички модули с работни срещи и дискусии. Приоритетите са вече готови и властта има една седмица да се подготви по всички тях и да обяви официално решението на партията си или съответно на министерството си в рамките на Powers Summit. Поставят се срокове и се поставят конкретни изисквания от индустрията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35