Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България бележи ръст в поставянето на фотоволтаици

Снимка: solaracademy.bg

Реформа на Европейския съюз цели да ускори внедряването на енергията от възобновяеми източници (ВЕИ) в държавите членки. Съветът на ЕС постигна съгласие на 17 октомври 2023 г. по предложение за изменение на структурата на пазара на електроенергия (СПЕ) в ЕС. Това ще позволи на председателството на Съвета да започне преговори с Европейския парламент за постигане на окончателно споразумение. По-рано този месец, на 9 октомври Съветът на Европейския съюз прие новата Директива за енергията от възобновяеми източници за увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в общото потребление на енергия в ЕС до 42,5% до 2030 г. с допълнително индикативно увеличение от 2,5%, което би позволило да се достигнат 45%. Всяка държава членка ще допринесе за постигането на тази обща цел. Подробности по темата разказа председателят на Сдружение "Соларна Академия България", д-р инж. Веселин Тодоров.

По думите му възобновяемите енергийни източници са навсякъде около нас и ние като общество трябва да се възползваме от тях. Трябва максимално бързо да ги внедрим в нашето ежедневие, за да имаме едно устойчиво бъдеще и да имаме сигурност в живота на нашата планета. Факторите за по-изостаналите действия по отношение на ВЕИ в България са административните пречки и икономическият фактор свързан с инвестициите, посочи той. В момента соларните панели са най-достъпни, но д-р инж. Тодоров отбеляза, че те трябва да се инсталират на покривите, а не на земята, тъй като у нас тя е много плодородна.


"Анализите показват, че една такава инвестиция към днешна дата с цената на тока за бизнеси и за стопански потребители се изплаща ориентировъчно между 5 и 7 години, а за битови потребители между 7 и 8 години. Предвид предстоящото излизане на битовите потребители на свободния пазар, най-вероятно една такава инвестиция ще се изплаща много по-бързо", отбеляза той.  

Освен това допълни, че за да не се възпира прехода на зеления процес трябва да се проведе силна информационна кампания по отношение на ползите от ВЕИ, пазара на електроенергия и Зеления преход. Един от административните проблеми за това, че не се поставят фотоволтаици на жилищни кооперации е, че Законът за етажната собственост не дава достатъчно свобода живущите да се кооперират. За да се постави такава инсталация на една многофамилна сграда е необходимо да има 50+1 съгласни. Енергията, която се генерира от този фотоволтаик чисто административно може да бъде ползвана за общите части.

"Ние трябва да влезем в т. нар. "модерни градове", тоест ние да имаме възможности за инсталиране на ВЕИ на покривите на тези сгради. Дали и как те ще бъдат оползотворявани по отношение на това, дали директно ще ползват енергията, или ще бъде от типа на "net metering", който се прилага масово в Европа, също така и инсталиране на зарядни станции пред входовете на блоковете с цел зареждане на електромобили, това са неща, за които ние започваме да мечтаем. По най-бързия начин тези неща може би ще влязат чисто икономически щем не щем в нашето ежедневие", сподели д-р инж. Тодоров.  

Последните данни от доклада на ЕС по отношение на Енергийния съюз сочат, че за 2022 г. Има много голям дял на изграждане на фотоволтаични централи, като до момента те са с мощност 41 гигавата. Това е два пъти повече в сравнение с предходната година. По отношение на инсталирането на фотоволтаици България се намира в "златната среда", като сме на едно от челните места по нарастване на инсталирането им.

"Програмата, която върви в момента за финансиране на домакинствата за изграждането на фотоволтаици на покривите, за съжаление отново не е комуникирана достатъчно добре към обществото, за да може то да се възползва максимално добре от програмата и за да може изцяло да усвои средствата по програмата. Това, което виждаме от последните данни е, че може би ще останат не малка част неусвоени средства по тази програма", посочи д-р инж. Тодоров.

Той отбеляза, че в България не сме далече от приемането на закон, който да задължава новопостроените сгради да са снабдени с фотоволтаици, защото чисто конкурентно и икономически инвеститорите, които строят сгради одобряват тази идея.  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00