Що е то безпредметно изкуство на българска почва? Събеседник в предаването "Радиокафе" бе Георги Димитров - художник и куратор, който прави мост между световната и българската култура в полето именно на абстрактното, безпредметното изкуство.
"То е концептуално изкуство, което изразява идеи, възниква преди повече от век и характерно за него е, че съществува в традициите на развитите граждански общества и това е един от основните стимули за мен, да се занимавам с този вид изкуство", разкрива той. И допълва:
"Като човек завършил политически науки осъзнах още като студент, че в политиката човек трябва да прави компромиси, а в изкуството не е точно така. Или поне в изкуството, с което аз се занимавам и се чувствам изключително свободен да следвам принципите, в които съм се възпитал."
Представители на това изкуство са Мондриан, Малевич, Кандински – хора осъзнали, че свободата на тълкуване може да промени духа на човека, да повдигне зрелостта на едно общество, посочи художникът.
По думите му безпредметното изкуство е индикатор за демократичност и развито гражданско общество.
Споделя, че прибирайки се в България след следването си в чужбина, осъзнава, че в страната ни няма такава традиция:
"И си казах какво по-хубаво от това, човек да се занимава със създаването на една общност и оттам – създаване на традиция в историята на изкуството в България."
Можем ли да приложим нещо тук, от модела на Нова Зеландия?
"Със сигурност. Едно от първите впечатления, които добих там идвайки от посттоталитарна България беше, че там нивото на словото, на изразяването беше "на покрива". Много свободно мислещи хора, които изразяват позициите си", изтъкна Димитров. Примери ще чуете в разговора.
"Необходимо е политическата грамотност на обществото да се възпитава още от най-ранна възраст. Не случайно "Безпредметна София", сдружението, което ръководя основната му дейност е свързана с образование. Там аз намирам една стратегия за отстояване на това лутане в последните 34 години от така нареченият "Преход". Няма как това лутане и липса на идентичност да изчезне без здрав образователен фундамент", категоричен е Димитров.
Той сподели и за върховете в изкуството, постигнати дейността чрез сдружението "Безпредметна София".
"Успяхме да покажем българския демократичен експорт – един от художествените формати, което организираме, не къде да е, а в една от крепостите на геометричното изкуство, в Будапеща, в музея "Вазарели", отбеляза той.
В изложбата продължила 3 месеца са показани творби на 12 български автори.
Чуйте интересни подробности разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..