Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли почва безпредметното изкуство у нас?

Пред Радио София Георги Димитров - художник и куратор

Георги Димитров - художник и куратор - в "Радиокафе" по Радио София
Снимка: Радио София

Що е то безпредметно изкуство на българска почва? Събеседник в предаването "Радиокафе" бе Георги Димитров - художник и куратор, който прави мост между световната и българската култура в полето именно на абстрактното, безпредметното изкуство.

"То е концептуално изкуство, което изразява идеи, възниква преди повече от век и характерно за него е, че съществува в традициите на развитите граждански общества и това е един от основните стимули за мен, да се занимавам с този вид изкуство", разкрива той. И допълва:

"Като човек завършил политически науки осъзнах още като студент, че в политиката човек трябва да прави компромиси, а в изкуството не е точно така. Или поне в изкуството, с което аз се занимавам и се чувствам изключително свободен да следвам принципите, в които съм се възпитал."

Представители на това изкуство са Мондриан, Малевич, Кандински – хора  осъзнали, че свободата на тълкуване може да промени духа на човека, да повдигне зрелостта на едно общество, посочи художникът.

По думите му безпредметното изкуство е индикатор за демократичност и развито гражданско общество.

Споделя, че прибирайки се в България след следването си в чужбина, осъзнава, че в страната ни няма такава традиция:

"И си казах какво по-хубаво от това, човек да се занимава със създаването на една общност и оттам – създаване на традиция в историята на изкуството в България."

Можем ли да приложим нещо тук, от модела на Нова Зеландия?

"Със сигурност. Едно от първите впечатления, които добих там идвайки от посттоталитарна България беше, че там нивото на словото, на изразяването  беше "на покрива". Много свободно мислещи хора, които изразяват позициите си", изтъкна Димитров. Примери ще чуете в разговора.

"Необходимо е политическата грамотност на обществото да се възпитава още от най-ранна възраст. Не случайно "Безпредметна София", сдружението, което ръководя основната му дейност е свързана с образование. Там аз намирам една стратегия за отстояване на това лутане в последните 34 години от така нареченият "Преход". Няма как това лутане и липса на идентичност да изчезне без здрав образователен фундамент", категоричен е Димитров.

Той сподели и за върховете в изкуството, постигнати дейността чрез сдружението "Безпредметна София".

"Успяхме да покажем българския демократичен експорт – един от художествените формати, което организираме, не къде да е, а в една от крепостите на геометричното изкуство, в Будапеща, в музея "Вазарели", отбеляза той.

В изложбата продължила 3 месеца са показани творби на 12 български автори.

Чуйте интересни подробности разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10