Тя отбеляза, че не сме много сигурни за много неща от изкуствения интелект, като например каква информация дава, въз основа на какво, кой му е дал данните, от които събира информация. И допълни:
"Колкото и да е позитивно това, че огромни масиви от данни могат да се обработват много бързо, което би затруднило човек, би имало нужда от изключително много хора, които да правят едно и също, от друга страна когато говорим за изкуствен интелект, говорим за тези специфични неща, които касаят човешкото мислене и въобще способностите само на човек."
Банова поясни, че когато една система е захранена от определен езиков модел, той има своите предразсъдъци в себе си, включително и дискриминация. И ако на изкуствения интелект му се даде възможност да взема решения в определени посоки, то това би било опасно. Относно дезинформацията в интернет тя каза:
"Изкуственият интелект не прави разлика между това, кой е дал информацията, откъде е, какъв е бекграунда. На него са му нужни битове информация, с които когато го захраниш, той я вкарва в "черната кутия", в която вътре са алгоритмите, изчисленията и всичко и най-накрая дава резултат. Идеята е, че колкото по-прецизен си в това, което задаваш като искане, би следвало толкова по-прецизен резултат да излезе накрая."
Банова посъветва хората да проверяват информацията и от други източници. Освен това отбеляза, че AI не е много добър за лицево разпознаване и е възможно например да обърка човек с чисто минало с такъв, който има криминално минало.
"Един от големите рискове, които крие AI е точно централизацията на властта. Голяма тема в Европа също е, националната сигурност да не се превръща в основание за изключване на регулацията на AI, понеже има такива идеи", отбеляза тя. И допълни:
"Ако дадем възможността на една технология да има морал приравнен на този, който едно човешко същество може да има, въз основа на опита, на живота си, на всичко, което му се е случило дотук, въпросът е това справедливо ли е? И какъв краен резултат може да има след 10 години, след 20, след 30, ако ги уравним помежду им, какво може да се случи."
Банова отбеляза, че тъй като сме в началото на този процес използваме AI безкритично, а едно човешко право не може да бъде защитено, ако не го познаваме и не знаем как може да бъде нарушено.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Какво се промени на пазара на труда за една година и кои са факторите, които най-силно му влияят, коментираме в предаването "Ритъмът на столицата" с Християн Петков - оперативен директор на HR компанията и кариерен сайт JobTiger, който публикува своя месечен анализ относно обявите за работа на годишна база. Според посочените данни, през..
Правителството одобри финансиране в размер на 46,6 млн. лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..
Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..
"Соник одисея" на живо ще представят Борис Малеванов от “Хептаграм“ и Александър Николов от "Tickle the Sage“, които ни разказаха за своя предстоящ аудио-визуален концерт, с който ще проведат психоделичен експеримент на планетата Земя, мистично, нали? Ще има визуално шоу, LED, огнено шоу и екстатични танци. “Преведено буквално..
В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..
Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста" ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..
Концерт-спектакълът "Забравената оперета" , с която Националният музикален театър в "Стефан Македонски" (НМТ) откри сезон 2024-2025 г., заради зрителския интерес ще бъде представен извънредно тази събота, 9 ноември . Сценаристът и режисьор Румен Нейков и диригентът Юли Дамянов са подбрали известни откъси от оперети, които рядко се..