"Ако си спомним малко по-назад във времето, когато имахме ковид пандемията аз бях един от хората, които настояваха да има разяснителна кампания. За да може хората доста по-спокойно, планомерно и смислено да отговорят на това предизвикателство. По същия начин бях и голям привърженик да има такава кампания. Но също искам и да си спомните, че електронните рецепти вече бяха въведени преди година и половина и това беше второ въвеждане", каза д-р Симидчиев.
Той отбеляза, че смисълът да се въвеждат електронните рецепти за две групи от медикаменти, едната от които е антибиотиците е, че именно в началото на зимния сезон има неправомерна свръхупотреба на антибиотици:
"Електронните рецепти са възможно най-добрият инструмент за борба с антибиотичната резистентност. Въпросът е, как ще ги направим така, че те да са ефективен инструмент."
Относно купуването на антибиотици без рецепти в някои аптеки д-р Симидчиев сподели:
"Търсенето на вина е много по-малко ефективно от търсенето на решение. Ние трябва да търсим решение на това, как можем да направим така, че всеки да си спазва ангажиментите да предписва правилно и да отпуска правилно. Това, което направиха електронните рецепти с една малка забележка от моя страна - нямаше нужда да се направи така електронната рецепта, че да позволява единствено и само един специфичен номер да отговаря на един специфичен медикамент."
Той отбеляза, че в момента на създаването на електронната рецепта тя се вписва в досието на пациента. Така има проследимост на това, колко от предписаните рецепти са изпълнени.
"Защото не е голяма тайна, че от тези, които са предписани се изпълняват не повече от 60-70%. Имаме голяма дупка в това, което се случва между предписването и изпълнението на рецептите. И това е по ред причини", каза д-р Симидчиев.
Той посочи, че въвеждането на електронната рецепта трябва да се случи по начин, който позволява нейното ефективно ползване.
"И не да разкарваме хората от аптека в аптека, а тя да бъде въведена по такъв начин, че да изпълнява функцията си", посочи той.
Относно ковид вълната д-р Симидчиев сподели, че когато броят на хората, които са заболели в различните райони на България надмине определени стойности може да се предприемат мерки, които да позволят да се ограничава разпространението на епидемичния процес.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..