Организацията започва работа през 2005 г., с една мечта - да осигури по-добър живот на децата в институциите. Личности от различни сфери на обществения живот подкрепят фондацията през годините, а целта е една - подобряване на качеството на живот на деца и младежи в неравностойно положение.
В центровете на фондация “Сийдър” вече 18 години, дом намират деца и младежи с интелектуални затруднения, както и такива, живеещи извън семействата си.
Пред Радио София Александрина Димитрова - изпълнителен директор на фондацията сподели, че работят в две направления.
„Осигуряваме 24-часова грижа на деца и младежи, които по различни причини не могат да живеят със семействата си. Другото направление е да подкрепяме млади хора с интелектуални увреждания и техните семейства. През годините разбрахме, че е изключително важно да създадем близка до семейната среда за тези деца и младежи, които за съжаление, не могат да живеят със своите родилите и близки, но също така осъзнахме, че също толкова важно е да помагаме на тези семейства, които все пак са си казали „да, аз мога да се справя, аз ще се грижа за моето дете“, но когато детето порасне, то остава на практика, без никаква подкрепа“, обясни Александрина Димитрова.
Често децата, които попадат в центровете на фондацията са изпаднали в трудни ситуации, в които физическото и емоционалното им оцеляване е било застрашено. Във фондацията те получават подкрепа и грижи. Различни терапевти са в помощ на младежите да се справят с живота си и да бъдат по-самостоятелни.
Днес фондацията управлява 9 социални услуги и осигурява над 11 000 часа годишно специализирана терапия на деца и младежи.
„Имаме 8 центъра, с близо 60 деца и младежи в момента. Бройката се променя, тъй като децата порастват и напускат центъра, но пък идват нови. Друга част се настаняват при нас по спешност, в случаи, в които има насилие в семейството или деца, които са били осиновени, но по различни причини са оставени след това, деца, които са били в приемно семейство, но в един момент приемното семейство не може повече да полага грижи и се отказва, тогава те отново попадат при нас“, каза Александрина Димитрова.
Тя сподели, че децата отиват при тях обезверени, смятайки че отново ще бъдат изоставени. Димитрова сподели, че много трудно се изгражда доверие с младежите, така че да започнат да имат самочувствие.
Фондацията набира дарения целогодишно и всеки може да се включи.
За 18 поредна година, на 11 ноември те ще проведат своя благотворителен бал, с близо 200 гости, с който ще помогнат децата и младежите в центровете на фондацията да живеят добре.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..