Момчил Георгиев – човекът, който прави фестивала "Софийски музикални седмици" гостува в предаването "Радиокафе", за да разкаже за турнето на квартет "Фрош" в Южна Корея, представянето на българската музика там, както и за гостуването на Оркестъра на Хон Конг в София.
"Положихме една традиция – в "Софийски музикални седмици" вече три години приемаме корейски изпълнители и композитори в този обмен. Вече се включва и корейската страна, благодарение на сдружението "Изток-Запад", което е от корейски изпълнители и "Арко", което финансово подпомага и даването им тук и нашето отиване там", посочи той и допълни, че в резултат именно на този културен обмен квартетът "Фрош" след като са свирили първи на тази колаборация, след това са имали възможност да свирят в Южна Корея българска музика. Това е било градовете Сеул и Че Джу – "Островът на младоженците", едно много емблематично за страната място, в местния университет и в прекрасна зала в Сеул.
Там има интерес към българската музика, а в университета в Сеул се преподава специалност "Българистика" с български преподаватели.
Публиката е приела възторжено пиесата на Георги Андреев и Струнния квартет, както и пиесите на Марин Големинов, Панчо Владигеров и Добринка Табакова.
Студентите в Че Джу са пожелали да изучават тези произведения, с интерес към тази музика.
"За тях звучаща напълно непознато, но и много интересно, с вплетените фолклорни мотиви в един класически ансамбъл, за тях беше много любопитно" ,каза още Момчил Георгиев.
"Програмата на турнето беше изцяло българска с произведения на класици и на живи композитори, много балансирана с два биса от Михаил Пеков и отново танцът от "Петте скици" на Марин Големинов, с което публиката беше вече на крака", разкри Момчил Георгиев.
"Това бяха азиатски премиери, дори и на наши класически творби, тъй като музиката ни не е позната в Азия, но за Георги Андреев беше и световна премиера. Нещо, което беше специално отбелязано и от тях и много бяха поласкани", изтъкна още той допълвайки, че домакините в лицето на жени-композитори са изключително сърдечни мили хора, космополити, завършили в Германия, САЩ и Франция.
Георгиев подчерта, че тези взаимоотношения за в бъдеще ще се задълбочават.
"Отново ще дойдат и ще има композиторско ателие в рамките на фестивала", каза още той.
Струнният оркестър на Хонконг за първи път гостува у нас - на 13 ноември 2023 г. от 19:00 ч. в Концертната зала на Националното музикално училище.
По случай 10-годишнината от създаването на инициативата „Един пояс, един път“ и 10-годишнината на оркестъра той организира турне в чтири страни от Централна и Източна Европа - Гърция, България, Сърбия и Румъния.
Концертът включва уникална комбинация от западна класическа музика, хонконгска смесена музика и традиционна китайска народна песен. Известният цигулар Марио Хосен ще си сътрудничи с артистичния директор на оркестъра и солист г-жа Яо Дзюе. Оркестърът цели да установи мост за културен и артистичен обмен. Турнето по наслов Strings of the Bauhinia, има за цел да популяризира духа на "Пътя на коприната" чрез музика и да сподели ценностите на китайската култура с международна публика.
Още интересни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл. С момчил Георгиев разговаря Лили Големинова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..