По думите на Николова фондацията е глобална организация, а в България има офис от вече 11 години. Тя работи по направление "превенция" и помага на жертвите, които вече са излезли от трафика на хора за тяхното възстановяване.
"Трафикът на хора за съжаление продължава да се разраства. България е пета държава по статистика в Европа за износ на хора. По-голям процент са жените и момичетата, но също така в последните години виждаме нарастващ процент на мъже, които стават жертви. При тях трафикът е с цел трудова експлоатация", отбеляза тя. Освен това посочи, че много често жертвите намират предложения за работа във фейсбук, чрез приятели или познати и тръгват без да проверят условията.
"Националната телефонна линия предлага една услуга, която е проверка на работата. Всеки един човек, който иска и планува да замине в чужбина, нищо не му коства да се обади на тази линия, да каже какво е предложението за работа, в коя държава, ако знае повече детайли за фирмата. Съответно екипът си прави едно детайлно проучване и връща становище доколко тази работа е безопасна", каза Николова.
Често хората, които заминават в чужбина работят в строителството или земеделието, а в този профил на работа 4000 евро са едно високо заплащане. Най-честият метод за набиране на жертви на сексуална експлоатация е романтичната връзка.
"Лампичката трябва да светне веднага, когато той започне да я изолира от близки и приятели, да я ограничава тя да се среща с нейния кръг от хора, които я подкрепят. Изолация, контрол, изведнъж отнемане на телефона й, проверка на всяко едно нещо, на всеки един контакт и разговор", отбеляза Николова.
Трафикантите понякога са част от организирана престъпна група, а друг път действат самостоятелно. Това е един от най-бързо развиващите се доходоносни бизнеси в момента. По думите на Николова жертвите се измъкват много трудно, защото в момента по глобални статистики хората държани в робство по света са 50 милиона, като само един процент от тях може да бъдат спасени. Затова една от дейностите на Фондация "А21" е превенцията, защото тя е ключова в това, хората да бъдат информирани. Много често жертвите са чули за Националната телефонна линия за борба с трафика на хора, обаждат се и линията помага спрямо държавата където жертвата се намира тя да бъде освободена.
"Много често помагаме на жертвите за съдебния процес. За съжаление критиката към България е, че все още няма ефективни присъди за трафиканти и затова се опитваме, ако трафикът се е случил в друга страна, там да се разглеждат делата", каза Николова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..