Родителите с основание твърдят, че това нормативно изискване не е съобразено с действащата здравна система и дори детето им да оздравее по-рано, то трябва да се съобразява с посочения в е-бележката срок. Зад призива им за качествена електронна услуга застават Националната мрежа за децата, Българската педиатрична асоциация и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Подробности пред Радио София разказа Ева Жечева, директор на Дирекция "Права на детето".
"Родителят е много важен в тази комуникация образование-ученик-родител. И тази доверителна връзка, за която постоянно настояваме, че трябва да бъде изградена между училището и между родителите, родителят да бъде овластен, родителят да бъде важна част от образователния процес на своето дете. Защото всеки родител е заинтересован по отношение на настоящето и бъдещето на детето си. Но родителят е изправен пред ситуацията върху него да се тестват всички нововъведения", отбеляза тя.
Освен това каза, че когато родителят прецени дали може да остави детето си вкъщи заради симптоми, които не влизат в каталога на всички заболявания, по които личният лекар трябва да постави диагноза, то родителят може да се погрижи за организацията и да си вземе отпуск.
"Има едно действие, наречено "оценка на въздействието". Винаги, когато ти правиш нововъведения, трябва да направиш оценка на въздействието. Трябва да имаш една обществена дискусия, трябва да имаш обществено обсъждане и да събереш мненията, защото много хора могат да ти кажат какво би могло да се случи в една такава ситуация", отбеляза Жечева.
По думите й хората най-често подават жалби свързани с образованието. Те са свързани с организацията, с достъпната физическа среда, като приоритетната тема на Дирекция "Права на детето" е свързана с децата с увреждания и СОП. Тя отбеляза, че след въвеждането на приобщаващо образование в България се вижда, че родителите на такива деца буквално са изправени пред една стена на липса на ресурси, на подготвени учители, достъпна физическа среда, помощни средства. Основният принцип на приобщаващото образование е, че детето и неговото образование трябва да бъдат подкрепени и развивани, но има много трудности свързани с деца със СОП:
"Голяма част от учителите са принудени поради липса на помощник на учителя да стоят заедно с децата си на последния чин в класните стаи, за да могат да подкрепят образователния процес на своето дете."
Жечева посочи, че в България има над 25 хиляди деца със СОП и увреждания. Освен това в София има огромен дефицит на специалисти, които работят с такива деца.
"Поискахме данни от Министерство на образованието и науката на Движението на деца със СОП. В края на месеца и началото на декември ще направим голяма обществена дискусия по този въпрос. Омбудсманът е готов с предложенията си, но ние виждаме как през различните етапи на образователния процес децата със СОП отпадат. Те влизат в предучилищна, в първи клас и 7-8-9 клас тях вече ги няма. Те остават единици в образованието", каза тя.
Освен това отбеляза, че трябва да бъде концентрирано вниманието на държавата върху решаването на тези въпроси.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..