Родителите с основание твърдят, че това нормативно изискване не е съобразено с действащата здравна система и дори детето им да оздравее по-рано, то трябва да се съобразява с посочения в е-бележката срок. Зад призива им за качествена електронна услуга застават Националната мрежа за децата, Българската педиатрична асоциация и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Подробности пред Радио София разказа Ева Жечева, директор на Дирекция "Права на детето".
"Родителят е много важен в тази комуникация образование-ученик-родител. И тази доверителна връзка, за която постоянно настояваме, че трябва да бъде изградена между училището и между родителите, родителят да бъде овластен, родителят да бъде важна част от образователния процес на своето дете. Защото всеки родител е заинтересован по отношение на настоящето и бъдещето на детето си. Но родителят е изправен пред ситуацията върху него да се тестват всички нововъведения", отбеляза тя.
Освен това каза, че когато родителят прецени дали може да остави детето си вкъщи заради симптоми, които не влизат в каталога на всички заболявания, по които личният лекар трябва да постави диагноза, то родителят може да се погрижи за организацията и да си вземе отпуск.
"Има едно действие, наречено "оценка на въздействието". Винаги, когато ти правиш нововъведения, трябва да направиш оценка на въздействието. Трябва да имаш една обществена дискусия, трябва да имаш обществено обсъждане и да събереш мненията, защото много хора могат да ти кажат какво би могло да се случи в една такава ситуация", отбеляза Жечева.
По думите й хората най-често подават жалби свързани с образованието. Те са свързани с организацията, с достъпната физическа среда, като приоритетната тема на Дирекция "Права на детето" е свързана с децата с увреждания и СОП. Тя отбеляза, че след въвеждането на приобщаващо образование в България се вижда, че родителите на такива деца буквално са изправени пред една стена на липса на ресурси, на подготвени учители, достъпна физическа среда, помощни средства. Основният принцип на приобщаващото образование е, че детето и неговото образование трябва да бъдат подкрепени и развивани, но има много трудности свързани с деца със СОП:
"Голяма част от учителите са принудени поради липса на помощник на учителя да стоят заедно с децата си на последния чин в класните стаи, за да могат да подкрепят образователния процес на своето дете."
Жечева посочи, че в България има над 25 хиляди деца със СОП и увреждания. Освен това в София има огромен дефицит на специалисти, които работят с такива деца.
"Поискахме данни от Министерство на образованието и науката на Движението на деца със СОП. В края на месеца и началото на декември ще направим голяма обществена дискусия по този въпрос. Омбудсманът е готов с предложенията си, но ние виждаме как през различните етапи на образователния процес децата със СОП отпадат. Те влизат в предучилищна, в първи клас и 7-8-9 клас тях вече ги няма. Те остават единици в образованието", каза тя.
Освен това отбеляза, че трябва да бъде концентрирано вниманието на държавата върху решаването на тези въпроси.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..