Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зима в планината - какво е важно да знаем?

Снимка: БГНЕС

Снимки на първия сняг на Витоша зарадваха софиянци, които по традиция чакат ски сезона. Как се отразява това на туристите, които избират да се качат на планината в свободното време. Междинните седмици м-у есенния и зимния сезон са едни от най-опасните за планинарите, тъй като често не се подготвят достатъчно за опасностите, които крие планината. Подробности разказа директорът на Дирекция Планинска спасителна служба – Емил Нешев.

"Витоша е страхотна планина, толкова близо до столицата, няма друг такъв град. Може би това донякъде я прави и опасна освен всичко друго, тъй като това не е Южния парк, да направим това уточнение. Това е първото, което ми идва, защото съм се нагледал на подценяване на планината, а пък това е основният проблем", сподели той.

Освен това посъветва туристите да имат предвид, че Витоша е доста коварна и колкото е красива, така може да бъда и много опасна. Поради това хората, които тръгват на разходка трябва да се информират за условията - какво ще е времето, каква е температурата и има ли вятър. И добави:

"Хубаво е да се знае и е крайно време хората да го разберат, че е много опасно сам да се движиш в планината. Близостта на Витоша дава това усещане на сигурност и много често хората ходят сами. Точно поради факта, че се подценяват условията там. Така, че това е едно от основните неща".  


Относно това, дали животните слизат по пътеките той каза, че по-скоро не, освен ако на тези пътеки няма храна, а мечките по това време обикновено заспиват зимен сън. Освен това допълни, че е добре да се тръгне по-рано, за да може прибирането да стане в светлата част на денонощието. При евентуален инцидент Нешев каза, че специално на Витоша бързо може да пристигне спасителен екип, тъй като се поддържа 24 часово дежурство.

"Специално за подаването на координати на местоположението на пострадалите има много сценарии. Обикновено най-популярният начин е да имаш приложението на Планинска спасителна служба, от което много просто с два-три клика можеш да си изпратиш координатите в дежурната на централния денонощен пост на Планинска служба. Но всички трябва да знаят, че набирайки самия тел. 112, правя една скоба - ако сме със смартфони, които разполагат с GPS, набирайки 112 автоматично координатите им излизат в системата", отбеляза той.

Също така допълни, че това е най-бързият и сигурен начин човек да се свърже със службите за спешно реагиране. Това е от голямо значение, защото в зимните месеци времето за достигане на пострадалия е животоспасяващо, понеже хипотермията настъпва бързо.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45