Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зима в планината - какво е важно да знаем?

Снимка: БГНЕС

Снимки на първия сняг на Витоша зарадваха софиянци, които по традиция чакат ски сезона. Как се отразява това на туристите, които избират да се качат на планината в свободното време. Междинните седмици м-у есенния и зимния сезон са едни от най-опасните за планинарите, тъй като често не се подготвят достатъчно за опасностите, които крие планината. Подробности разказа директорът на Дирекция Планинска спасителна служба – Емил Нешев.

"Витоша е страхотна планина, толкова близо до столицата, няма друг такъв град. Може би това донякъде я прави и опасна освен всичко друго, тъй като това не е Южния парк, да направим това уточнение. Това е първото, което ми идва, защото съм се нагледал на подценяване на планината, а пък това е основният проблем", сподели той.

Освен това посъветва туристите да имат предвид, че Витоша е доста коварна и колкото е красива, така може да бъда и много опасна. Поради това хората, които тръгват на разходка трябва да се информират за условията - какво ще е времето, каква е температурата и има ли вятър. И добави:

"Хубаво е да се знае и е крайно време хората да го разберат, че е много опасно сам да се движиш в планината. Близостта на Витоша дава това усещане на сигурност и много често хората ходят сами. Точно поради факта, че се подценяват условията там. Така, че това е едно от основните неща".  


Относно това, дали животните слизат по пътеките той каза, че по-скоро не, освен ако на тези пътеки няма храна, а мечките по това време обикновено заспиват зимен сън. Освен това допълни, че е добре да се тръгне по-рано, за да може прибирането да стане в светлата част на денонощието. При евентуален инцидент Нешев каза, че специално на Витоша бързо може да пристигне спасителен екип, тъй като се поддържа 24 часово дежурство.

"Специално за подаването на координати на местоположението на пострадалите има много сценарии. Обикновено най-популярният начин е да имаш приложението на Планинска спасителна служба, от което много просто с два-три клика можеш да си изпратиш координатите в дежурната на централния денонощен пост на Планинска служба. Но всички трябва да знаят, че набирайки самия тел. 112, правя една скоба - ако сме със смартфони, които разполагат с GPS, набирайки 112 автоматично координатите им излизат в системата", отбеляза той.

Също така допълни, че това е най-бързият и сигурен начин човек да се свърже със службите за спешно реагиране. Това е от голямо значение, защото в зимните месеци времето за достигане на пострадалия е животоспасяващо, понеже хипотермията настъпва бързо.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" остават само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..

публикувано на 09.07.25 в 17:01
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13