Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зима в планината - какво е важно да знаем?

Снимка: БГНЕС

Снимки на първия сняг на Витоша зарадваха софиянци, които по традиция чакат ски сезона. Как се отразява това на туристите, които избират да се качат на планината в свободното време. Междинните седмици м-у есенния и зимния сезон са едни от най-опасните за планинарите, тъй като често не се подготвят достатъчно за опасностите, които крие планината. Подробности разказа директорът на Дирекция Планинска спасителна служба – Емил Нешев.

"Витоша е страхотна планина, толкова близо до столицата, няма друг такъв град. Може би това донякъде я прави и опасна освен всичко друго, тъй като това не е Южния парк, да направим това уточнение. Това е първото, което ми идва, защото съм се нагледал на подценяване на планината, а пък това е основният проблем", сподели той.

Освен това посъветва туристите да имат предвид, че Витоша е доста коварна и колкото е красива, така може да бъда и много опасна. Поради това хората, които тръгват на разходка трябва да се информират за условията - какво ще е времето, каква е температурата и има ли вятър. И добави:

"Хубаво е да се знае и е крайно време хората да го разберат, че е много опасно сам да се движиш в планината. Близостта на Витоша дава това усещане на сигурност и много често хората ходят сами. Точно поради факта, че се подценяват условията там. Така, че това е едно от основните неща".  


Относно това, дали животните слизат по пътеките той каза, че по-скоро не, освен ако на тези пътеки няма храна, а мечките по това време обикновено заспиват зимен сън. Освен това допълни, че е добре да се тръгне по-рано, за да може прибирането да стане в светлата част на денонощието. При евентуален инцидент Нешев каза, че специално на Витоша бързо може да пристигне спасителен екип, тъй като се поддържа 24 часово дежурство.

"Специално за подаването на координати на местоположението на пострадалите има много сценарии. Обикновено най-популярният начин е да имаш приложението на Планинска спасителна служба, от което много просто с два-три клика можеш да си изпратиш координатите в дежурната на централния денонощен пост на Планинска служба. Но всички трябва да знаят, че набирайки самия тел. 112, правя една скоба - ако сме със смартфони, които разполагат с GPS, набирайки 112 автоматично координатите им излизат в системата", отбеляза той.

Също така допълни, че това е най-бързият и сигурен начин човек да се свърже със службите за спешно реагиране. Това е от голямо значение, защото в зимните месеци времето за достигане на пострадалия е животоспасяващо, понеже хипотермията настъпва бързо.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59