Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форумът Ratio 2023 събира учени от различни държави

Снимка: Радио София

На 11 ноември в Sofia Tech Park се завръща форумът Ratio. Това е едно от най-големите събития на едноименната организация, чиято основна цел е да популяризира науката. На форума ще бъдат обсъдени научни факти от международни лектори, ще има демонстрации, изложби, допълнителни забавления и изненади. Сред темите са: дезинформацията в сферата на AI, любопиството, астрономията, океана и др. Подробности за събитието пред Радио София разказаха Никола Кереков и Енея Георгиева.

Един он гостите е Робин Инс, който заедно със своя колега Браян Кокс ще обсъдят любопитството като такова. Робин Инс ще разкаже каква е неврофизиологичната и революционна роля на любопитството.

"Интересното е, че любопитството не се среща само при нас хората, има го и при животните, като еволюционните биолози смятат, че то дава възможност на животните да обследват територии и да добият информация, която може да е жизненоважна за тях и тяхното оцеляване", отбеляза Кереков.

Относно понятието "свобода" Георгиева сподели:

"Имаме я, но идеята е какво правим с нея. Събития като Ratio ни дават възможност да погледнем към науката, да я видим по един достъпен начин и след това да си направим извод за това, какво се случва около нас и къде сме ние в цялата тази картина. Много е важно да се взема знание от хора, които го имат и то е на достъпен език. От гледна точка на това, че информацията днес е в огромни количества от много източници и ние чисто човешки нямаме времето да проверим всеки един от тях. Тя много често минава като шум, като една халюцинация и ние сами си избираме кое да го предадем нататък, когато някой любопитен срещу нас ни попита нещо и кое да запазим за себе си."

Тя отбеляза, че е много изкушаващо да очакваме, че с напредъка на технологиите те са безгрешни и съвършени. Истината е, че тези алгоритми са обучени на базата на това, което вече е в интернет, а негови създатели сме ние. AI е в помощ на тези, които са готови да работят с него и трябва да запазим критичното си мислене.


Кереков посочи, че когато работим с тези платформи се изкушаваме да им придаваме човешки качества. И допълни:

"Ако се съсредоточим ние ще видим колко е изобретателен AI. Той е изработил нещо, което чисто лингвистично и като структура изглежда абсолютно правилно, достоверно и дори в много случаи звучи много убедително. Това всъщност е големият риск. Защото ако изкуственият интелект е страхотна технология хората, които я използват трябва да имат винаги едно наум. Това до голяма степен ще представлява едно предизвикателство за начина, по който хората консумират комуникация."

Един от лекторите на събитието е Роберто Трота, който ще разкаже как звездите са повлияли на развитието на човечеството и са го напътствали по разнообразни и неподозирани начини. Пътешествието ще започне още от праисторическо време, за да разберем бъдещото и ролята на изкуствения интелект в астрономията и в изучаването на звездното небе. Ще бъде разгледан и един по-мрачен сценарий на светлинно замърсяване и екологична криза.  

Относно фалшивите новини Георгиева каза, че в последните години все повече технологични компании мислят решения в тази посока. Георгиева ще участва във форума с тема за борбата с фалшивите новини. Тя отбеляза, че решенията срещу дезинформацията се увеличават и стават все по-ефективни. По време на събитието ще бъде представена интерактивна изложба, на която хората ще могат сами да взаимодействат с различни видове теми и да видят как те могат да се променят в двете посоки - от една страна да бъдат достоверни, и от друга страна да се изопачат до ниво да граничат с конспирация.

"Най-голямото предизвикателство пред медиите е как да представяме опроверженията на тези твърдения по нов начин и изкуственият интелект ни дава различни инструменти как да го правим", посочи Георгиева.

Друга интересна тема, която ще бъде обсъдена е тази за Океана, като неин лектор ще бъде морският биолог Луиз Алкок. Изследването на морските дълбини и намирайки живот дори в Марианската падина, това дава надежда на човечеството, че би могло да потърси живот и на друга планета.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56