"За мен животът и това което съм, трябва да е едно вечно преследване и търсене. В момента Деница Дикова се разгръща като импровизатор, създател на изкуство в реално време, фотограф и хореограф. Деница Дикова е мултидисциплинарен артист."
Така определи себе си самата тя, при гостуването си в ефира на "Добър вечер, София".
Изследва магията на танца от 20 години, в самото начало се занимава със съвременен танц, но постепенно се увлича от изкуството на импровизацията. Започва да изследва сама изкуството да създава хореография и цялостни представления в реално време.
"Оказа се дълъг процес, много интимен, задълбочен и цялостен за мен, защото изследвайки самия процес на създаване, като артист и танцьор, започнах да виждам, че механизмите и принципите на импровизацията са основните правила на живота. Започна да ми става любопитно чрез изкуството да се доближавам много повече до себе си, започнах да усещам как изкуството се влива в принципите на живота", споделя Деница.
"Животът ми извън България ми позволяваше да имам много време за да бъда сама със себе, защото за да достигаш до себе си, имаш нужда от тази интимност – да не си разконцентриран с други неща, всъщност имах възможност да изследвам в дълбочина тази техника – да импровизираш и създаваш в реално време. Това е техника, която изисква едно познание за живота, за теб самия и как ти моделираш, в случая чрез хореографски материал, една информация, идваща от танца. Танцът е една представа, която идва впоследствие, той е трансформирана енергия", посочва Деница Дикова.
Години наред тя изследва потока на енергията, на създаването, какво е изкуството, какво е танцът, кое е това, което я движи, как би могла да се синхронизира още в първия момент на създаването на нещо.
"Всъщност, импровизацията ми позволи да разширя максимално представите си за изкуство, а следващата стъпка беше желанието да покажа вътрешното усещане, което танцът създава. В мен има една изключителна комплексност, много простичка една мултипликация на случване, едно състояние на застиналост, в което се раждаше всичко – това е което един фотографски кадър носи, нещо, което изглежда статично, но в статиката си крие изключителна динамика, която се разгръща от движението", споделя Деница.
Тя разбира как хореографията и фотографията кореспондират, допълват се и разбира защо през всичките тези години и двете изкуства присъстват в живота й.
"Фотографията винаги е била там за мен, но аз винаги я оставях на изчакване, може би защото е трябвало да навляза в дълбочина в познанието за движението, за да разбира какво ме вълнува във фотографския кадър" изтъква тя.
Нейната първа самостоятелна фотографска изложба Momentum представя черно-бели фотографии, съдържащи изключителна динамика – на живота, на контрасти и единение на тези контрасти, всяка една фотография носи динамиката на създаването на живота и една изключителна дуалност.
"Във фотографията ме вълнува липсата на буквалност, интересува ме абстракцията и това изображение, което може да провокира сетивата – да се замислим, къде точно сме, какво точно се случва, как възприемаме живота и себе си в него.
В изложбата тя е оставила пространство за всеки. "Много ми е важно всеки да може да влиза в тези фотографии и да открива част от себе си", твърди Деница Дикова.
"Аз не търся комфорта в тези две изкуства, а търся провокацията и трудността – там където мога и да се проваля и да не ми е лесно", категорична е тя.
Още от разговора с нея, чуйте от интервюто на Деси Попова в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..