Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СГХГ представи картини на Евгения Воденичарова

Снимка: СГХГ

На 1 ноември 2023 г. в СГХГ беше открита изложба живопис на художничката Евгения Воденичарова. Подробности в предаването "Радиокафе" разказа изкуствоведът Красимир Илиев. По думите му през юни тази година двете ретроспективни изложби посветени на 100-годишния юбилей от рождението на Генко Генков са били със сензационна посещаемост. Хората, които са проявили интерес са били 20800 души, което е абсолютен рекорд за СГХГ.  

 

"В момента ние имаме уникалната възможност да видим, ако желаем един по-различен творец от Генко, но близък до него със своята експресивност. Това, което ги приближава един до друг е, че Гената беше един неистов художник, един невероятно смел живописец, поради което Генко я обичаше и беше много сърдит за това, че тя беше престанала в един момент да рисува. Това, което трябва да се каже е, че с нейната първа проява, дипломната й работа, когато тя избира една съвършено скандална тема "корида", тя оттогава се обрича на това, което следва. Защото в онези времена, не трябва да забравяме, че темите, които можеха да бъдат избрани бяха крайно ограничени и нямаха нищо общо с "корида" и подобни такива неща", отбеляза Илиев.

Творчеството й, което е представено на експозицията е от периода 1972 г. (най-ранните й творби) до 1980 г. След това рисунки с пастел, акварел, някъде до края на 80-те години на миналия век. Илиев посочи, че от средата на 80-те години творбите на Воденичарова са прибрани в мазе в Лясковец, откъдето той ги е извадил през 2010 година. Една от рисунките е портрет на Едвин Сугарев, когато той е бил едва 20 годишен.

"Тук става въпрос не точно за портрет, който сме свикнали да виждаме, където се търсят характеристиките на човека в неговото лице. Тук става дума за един вътрешен портрет, който на пръв поглед не прилича на своя обект. Трябва да припомня на многобройните зрители, които посетиха изложбата на Генко, че там имаше доста портрети и нито един с друг не си приличаха и нито един от тях не приличаше на самия Генко. Ето едно сходство между двамата", каза Илиев.  


Той посочи, че нейният активен творчески живот е от порядъка на 7 години, след което все по-рядко посяга към четката. Преподавала е в Казанлъшката художествена галерия, след което с нейния съпруг, който е дизайнер са правели кукли, които са продавали в Несебър, като оттам са последните й акварели и пастели. Експозицията в СГХГ представя около 80 рисунки и ще продължи до 3 декември 2023 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Георгиев

Изкуствен интелект за учители и ученици - ползи, рискове, отговорности

Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..

публикувано на 08.05.25 в 15:18

Маги Гигова с маратон от любовни истории в името на живота

Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..

публикувано на 08.05.25 в 13:49

Спектакълът "Метаморфози" на ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на софийска сцена

На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..

публикувано на 08.05.25 в 13:44

Театър и цирк на 10 май в парка пред храм "Свети Седмочисленици"

Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..

публикувано на 08.05.25 в 13:20

На мястото на ИПК "Родина" започва строителство

Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..

публикувано на 08.05.25 в 13:01

Откриват музейна експозиция за историята на столичния район "Люлин"

На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..

публикувано на 08.05.25 в 12:28