"В момента ние имаме уникалната възможност да видим, ако желаем един по-различен творец от Генко, но близък до него със своята експресивност. Това, което ги приближава един до друг е, че Гената беше един неистов художник, един невероятно смел живописец, поради което Генко я обичаше и беше много сърдит за това, че тя беше престанала в един момент да рисува. Това, което трябва да се каже е, че с нейната първа проява, дипломната й работа, когато тя избира една съвършено скандална тема "корида", тя оттогава се обрича на това, което следва. Защото в онези времена, не трябва да забравяме, че темите, които можеха да бъдат избрани бяха крайно ограничени и нямаха нищо общо с "корида" и подобни такива неща", отбеляза Илиев.
Творчеството й, което е представено на експозицията е от периода 1972 г. (най-ранните й творби) до 1980 г. След това рисунки с пастел, акварел, някъде до края на 80-те години на миналия век. Илиев посочи, че от средата на 80-те години творбите на Воденичарова са прибрани в мазе в Лясковец, откъдето той ги е извадил през 2010 година. Една от рисунките е портрет на Едвин Сугарев, когато той е бил едва 20 годишен.
"Тук става въпрос не точно за портрет, който сме свикнали да виждаме, където се търсят характеристиките на човека в неговото лице. Тук става дума за един вътрешен портрет, който на пръв поглед не прилича на своя обект. Трябва да припомня на многобройните зрители, които посетиха изложбата на Генко, че там имаше доста портрети и нито един с друг не си приличаха и нито един от тях не приличаше на самия Генко. Ето едно сходство между двамата", каза Илиев.
Той посочи, че нейният активен творчески живот е от порядъка на 7 години, след което все по-рядко посяга към четката. Преподавала е в Казанлъшката художествена галерия, след което с нейния съпруг, който е дизайнер са правели кукли, които са продавали в Несебър, като оттам са последните й акварели и пастели. Експозицията в СГХГ представя около 80 рисунки и ще продължи до 3 декември 2023 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..