С нарастването на употребата на електрически скутери, безопасността на пътя при управление на тези превозни средства става особено актуална. Данните от МВР показват, че броят на пътните инциденти с електрически скутери се увеличава значително. През май 2022 година само в шестте най-големи града на страната има 74 такива произшествия, докато през 2021 година те бяха 25, през 2020 година - 13, а през 2019 година - 3. През 2018 година не бяха регистрирани инциденти с електрически скутери.
В отговор на този растящ проблем, Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), съвместно с "Национална полиция" - МВР и Гаранционния фонд (ГФ), стартира информационната кампания "Безопасно на пътя с електрически скутер". Гост в предаването беше Максим Колев, председател на управителния съвет на Асоциацията и изпълнителен директор. Той подчерта важността на добрата видимост на участниците в движението, спазването на правилата за движение и пътната сигнализация. Той сподели и част от препоръките за безопасност, като даване на сигнализация при завиване и избягване на сляпата зона на шофьорите.
Относно законовата уредба и застрахователните продукти за електрически скутери, Колев поясни, че в момента на пазара няма такива продукти, предлагани от застрахователи, които да покриват отговорността на водачите на тези превозни средства.
Другата важна тема, разгледана в предаването, бе състоянието на велоинфраструктурата в столицата. Иво Делин, председател на "Велоеволюция", неправителствената организация, която се бори за подобряване на велосипедните условия и култура в града, даде своята оценка.
В предаването Делин заяви, че голяма част от наличните велотрасета са по „стар стандарт, който е доста по-тесен и не са поддържани“. Този стандарт не покрива почти никакви мерки за безопасност на велосипедистите, което представлява риск за тях. Той акцентира върху важността на безопасна велоинфраструктура и поддържане на съществуващите велоалеи.
Иво Делин предложи няколко важни инициативи за подобрение на ситуацията. Той изрази необходимостта от свързване на съществуващите велоалеи, ревизия на опасните участъци и възстановяване на работната група по "Пътна безопасност" към Столична община. Според него, активното участие на общността на велосипедистите в решенията е от съществено значение за успешното подобрение на велоинфраструктурата.
В заключение предаването "Хоризонт до обед" засегна две критични теми, засягащи живота в българските градове - безопасността на движение с електрически скутери и състоянието на велоинфраструктурата. С нарастването на употребата на електрически скутери, безопасността на пътя става все по-важен въпрос, който изисква незабавни мерки за адресиране и информираност на гражданите. Важно е гражданите да се съобразяват с правилата за движение, да бъдат видими и внимателни на пътя, за да намалят броя на инцидентите.
Относно велоинфраструктурата се подчерта, че е необходимо да се инвестира в поддържане и подобрение на велотрасетата в градовете. Усилията на организации като "Велоеволюция" и активното участие на велосипедистите са от съществено значение за създаването на по-безопасни и удобни условия за движение с велосипеди.
Обсъждането на тези теми и вниманието към тях от страна на обществото и органите са от съществено значение за създаването на по-добри и по-устойчиви градове, в които гражданите могат да се движат по-безопасно и комфортно.
Чуйте разговорите в звуковите файлове.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..