Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и парадокси пред трансджендър хората в България

Снимка: БГНЕС

Чуждо тяло, чужда самоличност – проблемите на трансджендър хората в България: правни, институционални, социални парадокси пред хората, за които биологичния пол не съвпада със самовъзприятеието.

Случаят "Габриела", или защо една 32-годишна транс жена, опитен IT специалист, родител на 4-годишно дете обяви гладна стачка и вече трето денонощие мръзне болна пред Съдебната палата, след като съдът отказа да смени името й в личната й карта. Едва ли този казус е единствен. Има ли статистика колко са подобните случаи у нас, защо юридическата смяна на пола се оказва невъзможна и какво следва да се случи оттук нататък за да няма повече такива казуси - това са акценти в разговора в предаването "Ритъмът на столицата". По темата говориха Симеон Василев, активист за ЛГБТИ общността и основател на фондация GLAS и адв. Деница Любенова – юрист и защитник на човешки права. За самата Габриела бе трудно да участва в дискусията, тъй като бе арестувана.

Манифестирана причина за това е, че не може да се идентифицира - парадоксът, заради който е нейният протест. В разговора това потвърди и адв. Любенова.

"При невъзможност да предоставите 3 имена и ЕГН на органите на реда и не можете да представите лична карта, при невъзможност да бъдете идентифицирани с базата данни на населението, те могат да ви арестуват. Габриела води вече три години тази битка в съда, за да удостовери, да докаже, че тя всъщност е това, което е и човекът за когото се представя", посочи тя и допълни, че арестът всъщност е чиста провокация от страна на държавата.

Тя допълни, че заради едно тълкувателно решение на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд от месец февруари т. г., съществува невъзможност транс хората в България да сменят своите имена и пол по документи.

Факт е, че обществото ни не се среща много често с подобни случаи и затова повечето от нас остават с впечатление, че транс-хората ги няма, но просто не се говори достатъчно много за тях. Рядкост са случаите, в които се стига до реална физическа смяна на пола. Но ето, че много хора се оказват в парадокса да се чувстват в чуждо тяло, с чужда самоличност.

ВКС срещу Европейския съд за правата на човека и делата заведени срещу страната ни. 

На кого пречи смяната на пола и ще се огънат ли "българските ценности и традиционно семейство" под юридическия натиск на евроатлантическата идея за човешки права и лична свобода.

"Тази голяма общност на ЛГБТИ хората не само, че е най-малко представена, не само, че се страхуват да бъдат себе си, но и търпят изключително тежко ударите на закона", подчерта Симеон Василев.

Според него транс хората нямат достъп до десетки права, дори невъзможност да живеят пълноценен живот в страната ни и случаят "Габриела" е показателен за това.

"Години наред имаше дела, които минаваха успешно или не, но беше друга практиката на съда. Целта беше тази практика да се уеднакви, но за жалост в много грешна посока, която буквално забранява на едни хора да живеят в България", посочи Василев, подчертавайки, че в решението на съда за смяната на пола се цитират включително религиозни причини, свързани с морала и християнството.

"В една светска държава е крайно нелогично за мен да оправдаваме съществуването на някои хора с религията", заяви той. С ареста на Габриела някой е решил да покаже, че държавата е тази в която е властта и тя ще реши как да се справи с проблема", заяви адв. Любенова.

Трябва ли държавата да промени законодателството си, трябва ли да се помисли за прецизно законодателство, което да улеснява хората, които искат да сменят пола си, ако няма обществен консенсус по този въпрос?

"Не можем да търсим обществен консенсус, когато става въпрос за човешки права", категорична е адв. Любенова. Тя допълни още, че българската държава се опитва да лиши от човешки права една огромна група от хора, само заради тяхната джендър идентичност. Според проучване на фондация GLAS, тя представлява 4 % от населението на страната.

Още аспекти по темата как изглежда тя в рамките на политическото говорене от партиите, от които се очаква да се застъпват ясно, да лобират и осигуряват правата на транс-хората и защо в България това не се случва, чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15