Дени Орманова за експозицията си в галерия Прегърни ме от 21 до 29 ноември:
"Многопластов е проектът, това е само първата колекция. Развълнуваха ни келтските друиди, и аз, и синът ми искаме да възпитаваме децата в любов към природата. Споделих с него, че искам да създам по-съвършен свят за децата от това, което дочуват. Това стана през април - аз започнах да рисувам, той - да пише кратки истории, които можем да направим и в книжка.
Друидите са лечители, остински мъдреци, те навяват любов към природата, към истинския живот. Хубаво е да дойдат родители с деца, родителите възпитават ценностите, а децата, дори да не могат да четат, могат да си развинтят фантазията. Така се появи първият бърбоцветко - преводач.
Виждали сме по телевизиите деца с автомати. Нашата цел е, децата още от крехка възраст да се формират с определени позиции, които няма да водят към сегашните войни. Моите картини по принцип са свързани много с природата. Ако едно дете наблюдава такива пейзажи, то може би ще предпочете да излезе навън да го види, а не на екрана.
Правила съм изложби и в Словакия, Германия, в Европарламента в Страсбур под егидата на ЮНЕСКО. Сега ползвах картини от цикъла ми "Моята градина" - продължих в тоя дух. Внукът ми от 4 годишен проявяваше интерес и започваше да рисува своите си неща - това е заразно и няма определена възраст. Децата трябва да живеят в хармония и какво по-добро от изкуството. Нека се докосват до сътвореното в музеи, галерии.
Избрах галерията, защото ми е близка. Каузата им са децата. Събират средства за деца в неравностойно положение. Нека вместо цветя, там да се оставят пари в една кутия за такива деца.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..